2012-12-13 22:59:35
Φωτογραφία για Μακάμπι Τελ Αβίβ-Άλμπα Βερολίνου 78-62
Στην πρώτη θέση του β' ομίλου τερμάτισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ που ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Άλμπα Βερολίνου ( 78-62), κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 78-62 και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας, σημειώνοντας οκτώ νίκες.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, παρά τις προσπάθειες της Άλμπα να χαλάσει τη... γιορτή των γηπεδούχων.

Οι Ισραηλινοί πήραν, λοιπόν την πρώτη θέση, αφήνοντας στην δεύτερη τη Μάλαγα, η οποία νίκησε τη Σαλόν, αλλά στην ισοβαθμία υστερεί κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-13 για τη Μακάμπι, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στους 24 πόντους (48-24) για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ. Στην τρίτη περίοδο, οι Γερμανοί έριξαν την διαφορά στους 11 πόντους (60-49) για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με 78-62, χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Για τους γηπεδούχους ο Χίκμαν έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, όπως και οι Οχαγιόν, Λόγκαν. Από την Άλμπα Βερολίνου ο Ντιόν Τόμπσον πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-24, 60-49, 78-62.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 15(3), Τζέιμς 10, Χίκμαν 17(3), Ελιάχου 1, Ροθ, Μέντλεϊ, Οχαγιόν 14(2), Τόμας 8, Λάντεσμπεργκ 13.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε, Σάφαρτζικ 10(2), Τόμπσον 16, Μπάιρς 12(2), Ντέντοβιτς 13, Μιράλες 4, Γουντ, Ιντμπίχι 3, Μόρλεϊ 4.