2012-11-24 00:10:44
Φωτογραφία για Ρεάλ Μαδρίτης-Κίμκι 104-81
Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και ξεπέρασε με συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο της Κίμκι με 104-81 και πλέον είναι μόνη πρώτη στον α' όμιλο.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη απέναντι στην Κίμκι με 104-81.

Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είναι μόνοι πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα του α' ομίλου με πέντε νίκες και δύο ήττες.

Η Κίμκι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τον Ζόραν Πλάνινιτς σε πολύ καλή κατάσταση κατάφερε να βρεθεί στην πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 23-21. Στη συνέχεια, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης με τη βοήθεια του κόσμου της θα βρεθεί στο ημίχρονο έστω και με οριακό προβάδισμα ενός πόντου μπροστά (46-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι επέβαλαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 104-81. Από τους νικητές οι Κάρολ και Γιουλ πέτυχαν από 14 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ που σημείωσε 23. Για την Κίμκι που πάλεψε ο Βιτάλι Φριτζόν είχε 17 πόντους, με τον Σεργκέι Μόνια να προσθέτει 19.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 46-45, 79-64, 104-81.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 4, Φερνάντεθ 23(3), Πόσιους 8(1), Σουάρεθ, Ρέγιες 10, Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 3(1), Χετσάιμγκερ 2, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 14(2), Γιουλ 14(2), Σλότερ 7.

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Αουγκοστίν 4, Φριτζόν 17(2), Κόπονεν 5(1), Βίαλτσεβ 2, Λόντσαρ 9, Ρίβερς 5(1), Μόνια 19(5), Κχοστόβ, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 15, Ντέιβις 3, Νίλσεν.