2012-11-08 23:53:09
Φωτογραφία για 'Αλμπα Βερολίνου-Μακάμπι Τελ Αβίβ 76-78
Αήττητη συνεχίζει η Μακάμπι στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε με 78-76 μέσα στο Βερολίνου και πέτυχε το "5 στα 5".

Η Μακάμπι πέτυχε το "5 στα 5" και παρέμεινε στην κορυφή του Β' ομίλου, αφού πέρασε νικηφόρα και από το Βερολίνο.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ επικράτησε με σκορ 78-76 της Άλμπα που πάλεψε το παιχνίδι, όμως υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της.

Παρά την τελική διαφορά των δύο πόντων, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και σαφές προβάδισμα 5-7 πόντων στο δ΄δεκάλεπτο. Η Άλμπα μείωσε δύο φορές στο καλάθι με τον Αβντάλοβιτς, όμως το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα το πέτυχε ο Ντέβιν Σμιθ στα 52'' πριν το τέλος του αγώνα.

Ο τελευταίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους και 4/5 τρίποντα, σε 27 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Τόμας με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο 32' η Μακάμπι βρέθηκε στο +8 (55-63), οι γηπεδούχοι μείωσαν αλλά τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πλησιάσουν.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 35-38, 52-56, 76-78