2012-11-08 23:50:16
Φωτογραφία για Σαλόν-Μάλαγα 78-88
Η Μάλαγα πέρασε νικηφόρα από τη Γαλλία, νικώντας με σκορ 88-78 τη Σαλόν και παρέμεινε στην 2η θέση του Β' ομίλου

Την 4η νίκη της στη διοργάνωση, πέτυχε η Μάλαγα η οποία επικράτησε με σκορ 88-78 της Σαλόν μέσα στη Γαλλία.

Οι Ισπανοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους στο δ' δεκάλεπτο και αντιστάθηκαν στην αντεπίθεση των Γάλλων που πάλεψαν για τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Μάλαγα βρήκε λύσεις από τα 6.75μ. και ξέφυγε με 9-16 και 11-19, δείχνοντας από νωρίς τις άγριες διαθέσεις της. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν χάρη σε επιμέρους 8-2 που έτρεξαν για το 21-24 του α' δεκαλέπτου.

Στην α' φάση του β' δεκαλέπτου, ο Σιλμπ ισοφάρισε σε 24-24, όμως η Μάλαγα και πάλι βρήκε λύσεις και με τον Γουίλιαμς να σκοράρει σε δύο διαδοχικά τρίποντα, έτρεξε ένα σερί 13-0 που μετέτρεψε το 29-29 σε 29-42. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +12 (32-44).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά που έφτασε και τους 14 πόντους (50-64)... Έτσι λοιπόν, σταδιακά πλησίασαν κι έφτασαν στο -5 (61-66) λίγο πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 32-44, 61-68, 78-88

Σαλόν (Μπενιό): Τσικαμπούν 9(1), Καπέλα, Λανγκ 3(1), Αμπουντού, Λοβερνέ 10(1), Σιλμπ 24(2), Ζαν Μπατίστ 3, Ρας 12(2), Γουίλιαμς 8, Εφθίμοφ 9(2).

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 18(3), Γουίλιαμς 12(2), Λίμα, Ουρτάσουν 5, Κάλογουεϊ 11(1), Πέροβιτς, Γκιστ 13, Βάσκεθ 6, Χιμένεθ 3, Ζόριτς 15, Ντράγκιτς 5.