2012-04-05 19:38:58
Φωτογραφία για Δύσκολα η Τσέλσι στους 4
Μπορεί να... καρδιοχτύπησε η Τσέλσι, αλλά τελικά νίκησε και στο Στάμφορντ Μπριτζ την Μπενφίκα, με 2-1 και πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Η Μπενφίκα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, κλείνοντας την Τσέλσι στα καρέ της. Παρά την υπεροχή τους, οι πορτογάλοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση στην εστία του Τσεχ, εξαιτίας της πολύ καλής λειτουργίας της αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων.Οι λονδρέζοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και στις στημένες φάσεις και στο 21' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 20', οι μπλε κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Χάβι Γκαρθία στον Κόουλ και στο 21' ο Λάμπαρντ ευστόχησε στην εκτέλεση, κάνοντας το 1-0 για την Τσέλσι.Στην συνέχεια, οι Αετοί έφτασαν... μία ανάσα από το 1-1 στο 30', όταν ο Τέρι έδιωξε πάνω στην γραμμή το σουτ του Καρντόσο. Η υπόθεση ανατροπή-πρόκριση για την Μπενφίκα έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο 40', αφού έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μάξι Περέιρα, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν καλές ευκαιρίες για γκολ
. Στο 49', ο Τσεχ έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Καρντόσο έξω από την πέριοχή, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Αϊμάρ πέρασε ελάχιστα άουτ.Ενα λεπτό μετά, το σουτ του Καλού, από πλάγια θέση, σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, ενώ στο 53', το τάκλιν του Εμερσον την τελευταία στιγμή, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Αρτούρ, σε πλασέ του Τόρες.Αφού η ομάδα του Ντι Ματέο δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργούσε, το συγκρότημα του Χεσούς, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να δώσει χαρακτήρα θρίλερ στα λεπτά που απέμεναν.Στο 85', μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χάβι Γκαρθία πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, νίκησε τον Τσέχ και έγραψε το 1-1 για την Μπενφίκα. Οι πορτογάλοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ, που θα τους έδινε την πρόκριση, αλλά ο Ραούλ Μεϊρέλες, στις καθυστερήσεις, καθάρισε την πρόκριση για την Τσέλσι.Ο πορτογάλος μέσος βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και με ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την Τσέλσι, η οποία πήρε την πρόκριση, με δύο νίκες, στην ημιτελική φάση του Champions League.πηγή : sport.gr