2013-05-08 16:45:07
Φωτογραφία για Απίστευτο.Ο επιθετικός έκανε χέρι και ο διαιτητής έδωσε...πέναλτι!
Η αναμέτρηση της Ντροχέντα Γιουνάιτεντ με τη Σεντ Πάτρικς στην πρώτη κατηγορία της Ιρλανδίας είχε μπει στις καθυστερήσεις, και το σκορ των δύο ομάδων ήταν 1-1. Ωστόσο, η ισοπαλία δεν άρεσε στον διαιτητή, Τομ Κόνονλι, και αποφάσισε να διευκολύνει την κατάσταση, προκειμένου να μπει ακόμη ένα τέρμα από τη Σεντ Πάτρικς. Συγκεκριμένα, σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες των φιλοξενουμένων για το δεύτερο γκολ, ένας επιθετικός τους έκανε κοντρόλ με το χέρι μέσα στην περιοχή για να ακουστεί κατευθείαν το σφύριγμα του διαιτητή. Όχι όμως για να υποδείξει το πεντακάθαρο επιθετικό φάουλ και να δώσει τη μπάλα στη Ντροχέντα, αλλά για να καταλογίσει πέναλτι στο 92ο λεπτό, προκαλώντας την οργισμένη αντίδραση των παικτών της για την εξωφρενική απόφασή του. Ο Μπρέναν εκτέλεσε με ευστοχία το πέναλτι και έδωσε τη νίκη στην φιλοξενούμενη ομάδα, επιτρέποντάς της να σκαρφαλώσει στη 2η θέση του πίνακα σε απόσταση 3 πόντων από την πρωτοπόρο Σλίγκο Ρόβερς.