2013-02-02 20:54:46
Φωτογραφία για Καβάλα-Πανελευσινιακός 68-66
Στο ντέρμπι των ουραγών, η Καβάλα πήρε σπουδαία νίκη στην προσπάθεια για αποφυγή του υποβιβασμού, νικώντας με 68-66 τον ψυχωμένο Πανελευσινιακό που διεκδίκησε μέχρι το τέλος το "διπλό".

Η Καβάλα έπαιξε με τη φωτιά μέχρι το τέλος, αλλά στο τέλος επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού παίρνοντας σημαντική νίκη, απέναντι σε έναν εκ των διωκτών της.

Μπορεί να μην κάλυψε το -13 του α' αγώνα με το οποίο είχε ηττηθεί με 87-74, ωστόσο πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης.

Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τα ριμπάουντ (35-27), ωστόσο με δεδομένο τα 18 τους λάθη δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ για να φτάσουν στην τελική επικράτηση. Στο τέλος χρειάστηκαν δύο παλικαρίσια σουτ από τους Μίτροβιτς και Άρμπετ που έκαναν το 68-66.

Ο κορυφαίος για τον Πανελευσινιακό, Νίκος Παπανικολάου με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, έχασε το τελευταίο σουτ με την εκπνοή.

Ο αγώνας:

Ορεξάτος μπήκε στο παρκέ, ο Πανελευσινιακός ο οποίος προηγήθηκε με 3-7 και 9-15, δείχνοντας από νωρίς πως δεν θα ήταν εύκολη "λεία" για τους γηπεδούχους.

Με τους Μίτροβιτς και Στεφανίδη, η ομάδα της Καβάλας μείωσε στο σκορ σταδιακά, ενώ με τη λήξη του α' δεκαλέπτου ισοφάρισε σε 18-18 μετά τις βολές του Αρμπέτ.

Στο 12' ο Κόλεμαν έδωσε το προβάδισμα στην Καβάλα (23-20) και κλείνοντας στην άμυνα τους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν ελέγξουν κάπως το ρυθμό του αγώνα. Περιορίζοντας τους αντιπάλους τους στους 12 πόντους στη β' περίοδο, βρέθηκαν να προηγούνται με 5 (34-29).

Ακολούθησαν εκατέρωθεν πολλά άστοχα σουτ και η ομάδα του Κορωνιού παρέμεινε στο +5 (35-30) με τη λήξη του ημιχρόνου, χάρη στη βολή του Μίτροβιτς.

Καλύτερος ο Πανελευσινιακός

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου, η Καβάλα βρέθηκε στο +6 (38-32), μετά από βολές του Μίτροβιτς, ωστόσο η απάντηση του Πανελευσινιακού ήταν και άμεση και πομπώδης. Με επιμέρους 12-2, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 40-44 στο 25', χάρη στους Παπανικολάου και Λιακόπουλο.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν και στο +5 (42-47) με τον Μαγκουνή, όμως η Καβάλα απάντησε με τον Πάνος (49-50). Ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο έγραψε το 49-53 στο 29' κι έμεινε το σκορ με τη λήξη του δεκαλέπτου, καθώς ο Στεφανίδης αστόχησε Στο δ' δεκάλεπτο ο Πανελευσινιακός βρέθηκε στο +4 (51-55), όμως ο Μιλόσεβιτς απάντησε αμέσως με δύο δικά του εύστοχα σουτ, ισοφαρίζοντας σε 55-55. Με τη συμπλήρωση του 35ου λεπτού, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι μπροστά (60-57), όμως ο Μαγκουνής ισοφάρισε σε 60-60.

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι για γερά νεύρα πια και το κάθε καλάθι μετρούσε. Ο Κόλεμαν στο 38' με 1/2 βολές μείωσε σε 63-64, ενώ ο Παπανικολάου με λέι απ έγραψε το 63-66 υποχρεώνοντας τον Κορωνιό να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ακολούθησε ένα ψυχωμένο 5-0 από τους παίκτες του τελευταίου που έκαναν το σκορ 68-66 στα 15'' πριν το τέλος του αγώνα.  Το σουτ του Παπανικολάου ήταν άστοχο...

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 35-30, 49-53, 68-66

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 4, Αράπης, Άρμπετ 10(2), Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 2, Στεφανίδης 9, Μιλόσεβιτς 4, Πιεβάλιτσα, Μίτροβιτς 19(3), Κόλεμαν 15, Ατσάρα 5.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 2, Νίκου, Παπανικολόπουλος, Παπανικολάου 18(3), Γκίμπσον 2, Μαγκουνής 14(3), Λιακόπουλος 14, Δεληγιάννης, Τσιάκος, Τζόινερ, Αβραμίδης 2, Εζούκου 14.

Πηγή:sport24.gr
Άρης-ΑΓΟ Ρεθύμνου 71-73