2013-02-02 20:53:10
Φωτογραφία για Άρης-ΑΓΟ Ρεθύμνου 71-73
Το Ρέθυμνο έκανε την ολική επαναφορά απέναντι στον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη μέσα στο Αλεξάνδρειο με 73-71. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ντούβνιακ (36π.)

Το Ρέθυμνο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και έφτασε στη νίκη με 73-71.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά οι Κρητικοί με επιμέρους σκορ 24-11 πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν ο Ντούβνιακ, ο οποίος σημείωσε 36 πόντους, έχοντας 7/8βολές, 10/12δίποντα και 3/8τρίποντα. Για τον Άρη οι Βεζένκοφ, Πάσαλιτς πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ ο Πελεκάνος είχε 12.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν με τον Πελεκάνο να προηγηθούν με 3-0, ενώ ο Ασημακόπουλος ανέβασε το σκορ στο 5-0 στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 5-6, δίνοντας το προβάδισμα στους Κρητικούς, με τον Ντούβνιακ να πετυχαίνει το 7-8 στο πέμπτο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα σημείωσε το 7-10, με τον Ασημακόπουλο να απαντάει και να ισοφαρίζει σε 10-10. Ο Κόλιμον έκανε με τρίποντο το 10-13, ενώ ο Αμερικανός θα είναι αυτός που έκανε και το 10-15 για την Καβάλα. Ο Βεργίνης μείωσε σε 12-15 και ο Πάσαλιτς ισοφάρισε σε 15-15. Ο Βεζένκοφ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους σημείωσε το 19-15, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Πάσαλιτς έκανε το 21-15 και ο Βεργίνης σημείωσε το 23-15 στο 13ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Κόμματος έκανε το 24-17 και ο Χαντ σημείωσε το 28-17, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική σημείωσε και το 29-17. Ο Χαντ και πάλι με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (31-17) και ο Ασημακόπουλος με εύστοχο σουτ τριών σημείωσε το 34-17.

Ισορρόπησε το Ρέθυμνο

Ο Κόλιμον μείωσε σε 34-19 και ο Ντούβνιακ έριξε την διαφορά στους 13 πόντους (34-21). Ο Ντούβνιακ έκανε το 36-24, με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει το 38-26 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 40-26, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Χαντ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων απέναντι στο Ρέθυμνο, το οποίο είχε ανεβάσει την απόδοση του, αλλά οι Θεσσαλονικείς, παρόλα αυτά διατηρήσουν το προβάδισμα χωρίς δυσκολίες.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, όμως οι Κρητικοί πίεσαν, βρήκαν τρόπους να φτάσουν στο καλάθι της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου και κατάφεραν να κάνουν την ολική επαναφορά, καθώς πήραν το εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα με 73-71, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Ντούβνιακ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-26, 60-49, 71-73.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 13(3), Χαντ 9, Πελεκάνος 12(2), Βεζένκοφ 13, Ασημακόπουλος 12(2), Χαρίσης 4, Μποχωρίδης, Μούρτος, Βεργίνης 8(1), Τσακαλέρης.

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 8(1), Αγγελόπουλος, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 36(3), Κόμματος 5, Κάρτερ 8(2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14(1).