2013-02-02 20:49:05
Φωτογραφία για Κολοσσός Ρόδου-Ηλυσιακός 71-63
Την πρώτη του νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές σημείωσε ο Κολοσσός Ρόδου και πρώτη με τον Βασίλη Φραγκιά στον πάγκο της ομάδας, καθώς επικράτησε του μαχητικού Ηλυσιακού με 71-63.

Ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ηλυσιακού με 71-63, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" έφτασε σε ένα σημαντικό θετικό αποτέλεσμα ενόψει της συνέχεια στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Από τους νικητές ο Γιάννης Καλαμπόκης είχε 15 πόντους, με τον Ντέντι να προσθέτει 21. Για τον Ηλυσιακό ο Στόγκλιν σημείωσε 21 πόντους, με τον Αναγκόνιε να έχει 12.

Ο αγώνας:

Ο Στόγκλιν με δύο εύστοχες βολές έκανε το 2-4 για τον Ηλυσιακό, ενώ ο Καλαμπόκης ισοφάρισε σε 4-4 στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καυκής σημείωσε το 6-8 για την ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη και ο Λάνγκφορντ ισοφάρισε σε 8-8. Ο Γκάρισον με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 8-13, με τον Ντέντι να μειώνει σε 10-13.

Ο Καλαϊτζής μείωσε σε 12-13 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 14-13 υπέρ του Κολοσσού Ρόδου, ύστερα από καλάθι του Κουμπούρα. Ο Ντέντι πέτυχε το 16-13, με τον Αποστολίδη στο 13ο λεπτό να πετυχαίνει το 18-17. Ο Αποστολίδης και πάλι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 20-18 και ο Ντέντι με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 20-20.

Ο Αποστολίδης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική έκανε το 20-23 και ο Ντέντι έριξε την διαφορά στους δύο πόντους (22-24). Ο Αναγκόνιε με κάρφωμα έκανε το 24-26, με τον Γιάννη Καλαμπόκη να πετυχαίνει το 28-27 στο 19ο λεπτό του αγώνα. Οι δύο ομάδες τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με 31-29, έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Μάρκους Χάτεν.

Κοντά οι δύο ομάδες

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 38-37, ενώ ο Λάνγκφορντ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 41-38 για τους παίκτες του Βασίλη Φραγκιά.

Ο Αντωνάκης έκανε το 41-42, με τον Νάτζφεϊ να σημειώνει το 47-49 λίγο πριν το τέλος του περιόδου. Ο Αποστολίδης αστόχησε σε σουτ στην εκπνοή της περιόδου, με το 30 να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 49-47. Στα τελευταία δέκα λεπτά τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Αναγκόνιε έκανε το 51-51 και ο Ντέντι με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στον Ηλυσιακό (55-56).

Ο Χάτεν πέτυχε το 58-56 και ο Ντέντι με ακόμα ένα κάρφωμα σημείωσε το 60-56 για τον Κολοσσό Ρόδου. Ο Γιάννης Καλαμπόκης πέτυχε το 62-56 και ο Αναγκόνιε έκανε το 64-58, 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" κατάφερε τελικά να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 71-63, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από πέντε αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 31-29, 47-49, 71-63.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλλής, Κουμπούρας 8(1), Χάτεν 10, Καλαϊτζής 5, Καλαμπόκης 15(1), Ντέντι 21, Νάτζφεϊ 6, Λάνγκφορντ 6, Όσμπι.

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής 4, Αράπης, Αναγκόνιε 12, Αποστολίδης 11(1), Χατζής 3(1), Αντωνάκης 2, Μόρισον 3, Κρέπι, Γκάρισον 7(1), Παραγιός, Στόγκλιν 21(2).