2013-01-07 21:58:52
Φωτογραφία για Ξάνθη- ΟΦΗ 3-0
Ανώτερη η Ξάνθη επικράτησε εύκολα με 3-0 του ΟΦΗ στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και πήρε μια πολύτιμη ανάσα στη μάχη για τον υποβιβασμό.

Τα τέρματα για τους Ακρίτες πέτυχαν οι Μαρίν (36), Μάνταλος (42) και Ονουάτσι (61).

Η Skoda Ξάνθη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο άσκησε πίεση στα καρέ του ΟΦΗ και δικαιώθηκε πετυχαίνοντας δύο τέρματα "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι, απέναντι σε έναν ΟΦΗ ο οποίος είχε παθητικό ρόλο και δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ θέλησε να ανεβάσει την απόδοσή του, αλλά η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έλεγχε τον ρυθμό και με ένα ακόμη τρίτο γκολ πήρε αυτό που ήθελε δηλαδή την πρώτη της νίκη στο 2013.

Διαιτητής/Βοηθοί: Μάνταλος (Αθηνών)/Γκάγκας (Λάρισας), Καρατζίκας (Αθηνών)

Skoda Ξάνθη (Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Κομεσίδης, Βάλλας, Γούτας, Μπαξεβανίδης, Βασιλακάκης, Ντάνι (74' Φλίσκας), Μαρίν (74' Σμιθ), Μάνταλος, Μαρσελίνιο, Ονουάτσι (77' Μαρκόφσκι).

ΟΦΗ (Πετράκης): Αγριμάκης, Ζαχαράκης, Σόουζα, Σαρ, Μονιάκης, Ιωαννίδης, Βερόν (27' λ.τρ. Μπανούσης), Βιτώρος (77' Χατζηκοσμάς), Κουτσιανικούλης, Καπουράνης (46' Ροβίθης), Περογαμβράκης.

Κίτρινες κάρτες: Βερόν (20', ΟΦΗ), Ιωαννίδης (48', ΟΦΗ), Σαρ (56, ΟΦΗ)

Σκόρερ: Μαρίν (36', Skoda Ξάνθη), Μάνταλος (42', Skoda Ξάνθη), Ονουάτσι (61', Skoda Ξάνθη)