2012-11-08 23:54:38
Φωτογραφία για Πειστικότατο διπλό του Ολυμπιακού επί της Αρμάνι!
Ο Ολυμπιακός έκανε φύλλο και φτερό από την περιφέρεια την Μιλάνο (13/26τρ. 50%) και έφτασε σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 84-71.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 84-71 για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ευστόχησαν σε 13 στα 26 τρίποντα που επιχείρησαν και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Κώστας Παπανικολάου είχαν 10/14 τρίποντα και συνολικά 40 πόντους σε αυτό το κρεσέντο των "ερυθρολεύκων" από τη γραμμή των 6μ.75. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, μαζεύοντας παράλληλα και επτά ριμπάουντ.

Στο παιχνίδι πήρε μέρος και ο Τζος Πάουελ που αγωνίστηκε για 1:23'', παίρνοντας τη θέση του Πέρο Άντιτς στο 14ο λεπτό. Από την Μιλάνο Ο Κιθ Λάνγκφορν είχε 17 πόντους, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης 16 με 9 ριμπάουντ. Ο Αντώνης Φώτσης από την πλευρά τους δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει δυνατά την αναμέτρηση και με τον Βασίλη Σπανούλη θα περάσει μπροστά με 6-7. Ο Δημήτρης Μαυροειδής στο τρίτο λεπτό θα σημειώσει το 6-9 για τους "ερυθρόλευκους", ενώ ο Κώστας Παπανικολάου με κάρφωμα θα ανεβάσει την διαφορά στους πέντε πόντους για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα (6-11). Οι δύο εύστοχες βολές του Πρίντεζης έκανε το 6-13, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να σημειώνει το 8-13 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Ιταλοί σε εκείνο το σημείο θα κάνουν την αντεπίθεση τους και με τους Γιάννη Μπουρούση, Κιθ Λάνγκφορντ θα περάσουν μπροστά στο σκορ με 14-13, 3:19'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Λο πέτυχε το 14-15 και ο Χέντριξ με εύστοχο σουτ δύο πόντων πέτυχε το 16-15. Ο Έισι Λο και πάλι έκανε το 17-20 και ο Πέρο Άντιτς με τέσσερις διαδοχικές εύστοχες βολές σημείωσε το 17-24, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος του αγώνα.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η Αρμάνι Μιλάνο θα πιέσει και θα προσπαθήσει να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Με αιχμή του δόρατος τον Γιάννη Μπουρούση οι γηπεδούχοι θα μειώσουν σταδιακά σε 20-24 και 25-27 στο 13'. Έξι λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια ο Μπουρούσης θα κάνει το 26-27 και ο Τζότι θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (28-27).

Ο Ολυμπιακός στα έξι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου είχε σημειώσει μόλις τρεις πόντους με ένα τρίποντο από τον Πέρο Άντιτς. Σε εκείνο το σημείο ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης έκανε το 28-29 και ο Παπανικολάου με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (28-32). Οι Πειραιώτες θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-41 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μαλίκ Χέρστον.

Βρήκε λύσεις ο Ολυμπιακός

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να ελέγχει το ματς και να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια. Ο Δημήτρης Μαυροειδής έκανε στο 22' το 38-50 για τους "ερυθρόλευκους". Ο Γιάννης Μπουρούσης θα σημειώσει ένα δύσκολο καλάθι για το 40-50, ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ θα μειώσει σε 42-50, 6:26'' πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Κάιλ Χάινς, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι θα σημειώσει δύο διαδοχικά καλάθια, ενώ θα ευστοχήσει και σε συμπληρωματική βολή, κάνοντας το 43-55 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Χέρστον με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε στους εννέα πόντους για τη Μιλάνο (46-55) και ο Έισι Λο θα ανεβάσει και πάλι την διαφορά στους 11 (46-57). Ο Χέντριξ με 1/2 βολές μείωσε σε 48-57 και ο Μαυροειδής που έκανε πολύ καλό ματς με 2/2 έφερε και πάλι πάνω από τους δέκα πόντους την διαφορά (48-59). Ο Μέλλι μείωσε σε 50-59, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τέταρτη περίοδο ο Χέρστον έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (53-59) και ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το 53-61 για τον Ολυμπιακό στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παπανικολάου θα ευστοχήσει σε ακόμα ένα σουτ τριών πόντων, πετυχαίνοντας το 55-67. Ο Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (55-70), 5:31'' πριν το τέλος του ματς. Ο Χάινς πέτυχε το 71-57 για τον Ολυμπιακό που έδειχνε να ελέγχει πλέον το παιχνίδι.

Ο Σπανούλης σημείωσε το 57-74, μς τον Λάνγκφορντ να απαντάει, μειώνοντας σε 74-60 στο 36'. Ο Παπανικολάου με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 77-62, ενώ ο Σπανούλης έκανε το 79-64. Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στην τρίτη του νίκη σε πέντε ματς στη φετινή Ευρωλίγκα... ρεφάροντας παράλληλα την ήττα του στο ΣΕΦ από την Ζαλγκίρις με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 36-41, 50-59, 71-84.

Μιλάνο (Σκαριόλο): Τζακέτι, Χέρστον 15(2), Φώτσης, Κουκ 11(2), Τζιότι 1, Μπουρούσης 16, Μέλλι 2, Λάνγκφορντ 17(1), Τζεντίλε 3, Χέντριξ 4, Μπαζίλε 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 2, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 23(5), Περπέρογλου, Σλούκας, Μαυροειδής 13, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 17(5), Μάντζαρης 3(1).

Πηγή:sport24.gr