2013-10-06 21:44:41
Φωτογραφία για Οι «χρυσές» αλλαγές του Μουρίνιο έδωσαν στην Τσέλσι τη νίκη επί της Νόριτς
Ο Γουϊλιάν (αριστερά) πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του το θαυμάσιο γκολ που πέτυχε στο ματς με τη ΝόριτςΟι Εντέν Αζαρ και Γουϊλιάν ήρθαν από τον πάγκο και βοήθησαν στα τελευταία λεπτά την Τσέλσι να νικήσει εκτός έδρας τη Νόριτς με 3-1.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έφτασε δύσκολα στη νίκη, παρότι προηγήθηκε νωρίς. Μόλις στο 5', ο Οσκαρ άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι, η οποία πίεσε στη συνέχεια ζητώντας ένα δεύτερο γκολ. Η Νόριτς ισοφάρισε στο 68' με κεφαλιά του Αντονι Πίλκινγκτον.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια προσπαθώντας να πετύχουν δεύτερο γκολ. Τελικά όμως, τη διαφορά έκαναν οι δύο αλλαγές του Μουρίνιο. Ο Αζαρ μπήκε στο ματς στο 75' και στο 85' εκμεταλεύτηκε λάθος της άμυνας και έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Τσέλσι. Ενα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά του Γουϊλιάν (είχε μπεί στο ματς στο 81' ) να σημειώσει ένα καταπληκτικό γκολ και να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Στο άλλο ματς, η Σάουθαμπτον νίκησε στην έδρα της την  Σουόνσι με 2-0.