2013-09-08 21:00:11
Φωτογραφία για Πληρώσαμε την τρικυμία του τρίτου δεκαλέπτου
Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ γνώρισε η Ελλάδα με 81-72 από την Ιταλία, ωστόσο πέρα από την απώλεια της πρωτιάς στον όμιλο τα... κακά νέα είναι πως θα πορευθεί με αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα και στη δεύτερη φάση. Πλέον κρίνεται απαραίτητη η νίκη τη Δευτέρα επί της Φινλανδίας ώστε να μεταφέρει και μία νίκη στον νέο όμιλο και να μην μπει από το ξεκίνημα με 0-2. Με δύο νίκες στην 12άδα οι Ιταλοί. Ουσιαστικά η Ελλάδα ηττήθηκε με 72-81 από την Ιταλία, πληρώνοντας το άσχημο πρόσωπο που παρουσίασε στην τρίτη περίοδο όπου και δέχτηκε 27 πόντους, τις πέντε χαμένες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το 70-72 αλλά και λόγω του "αφιονισμένου", Μάρκο Μπελινέλι. "Τρικυμία" έπιασε την εθνική μας ομάδα στην 3η περίοδο αφού δέχτηκε 27 πόντους με τον Μάρκο Μπελινέλι να θυμίζει... στιγμές Σικάγο Μπουλς στα πλει οφ του ΝΒΑ. Ακόμα και όταν δεν σκόραρε ο Ιταλός, έμοιαζε να είναι ένα κλικ πιο πάνω σε ταχύτητα και ψυχολογία
. Με πολύτιμους πόντους του Στράτου Περπέρογλου αλλά και ένα δίποντο (πατώντας τη γραμμή των 6.75) του Φώτση, οι διεθνείς μας πήραν πολύτιμες ανάσες και δεν άφησαν τους Ιταλούς να μεγαλώσουν τη διάφορα που έφτασε στο +10 (51-61 στο 28'). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το χρονόμετρο έγραφε 31:48" όταν ο Λουίτζι Ντατόμε με αντιαθλητικό φάουλ στον Κώστα Παπανικολάου έδινε την ευκαιρία στην Εθνική να πλησιάσει και αργότερα οι 7 πόντοι από τον Νίκο Ζήση που ισοφάρισε σε 70-70 φάνηκαν να γυρνούν ανάποδα το μομέντουμ του αγώνα. Αλλά...οι πέντε ευκαιρίες που είχε η Εθνική μας στο 70-72 να ισοφαρίσει και τις πέταξε στα σκουπίδια ήταν αρκετές και πολύτιμες για να καταφέρει να νικήσει στο τέλος την "αρμάδα" του Πιανιτζάνι και του "λοχαγού" του, Μάρκο Μπελινέλι. Ο Νίκος Ζήσης (16π.) ήταν για ακόμη μια φορά η κολώνα της Εθνικής με συμπαραστάστη στα δύσκολα τον Στράτο Περπέρογλου (12π). Ενώ για τους νικητές, εκτός από τον Μπελινέλι (23π. 7 ρίμπ.), υπήρχε και ο Τζιτζι Ντατόμε με (19π.) με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε (16π.)