2013-09-06 23:59:09
Φωτογραφία για Όταν σοβαρεύτηκαν νίκησαν, πήραν και το δώρο της Βοσνίας
Η Ελλάδα είχε πολύ άγχος, μας έκανε καρδιακούς και τελικά νίκησε δύσκολα 1-0 το Λιχτενστάιν στο Βαντούζ, με τον Μήτρογλου στο 72' και αξιοποιώντας τη νίκη-δώρο της Σλοβακίας στο Ζένιτσε, «έπιασε» την Βοσνία στην κορυφή του ομίλου! Το πρώτο ημίχρονο δεν κύλησε όπως θα ήθελε η Ελλάδα. Όχι μόνο το γρήγορο γκολ δεν ήρθε, αλλά η εμφάνιση ήταν κακή. Παρά την αρχική πίεση, συνέχεια δεν υπήρχε, ούτε καλή ανάπτυξη και έτσι οι γηπεδούχοι έλεγχαν εύκολα το ρυθμό και σπάνια απειλούνταν. Οι καλές στιγμές ήρθαν για την Ελλάδα, με τους Κατσουράνη (8'), Ταχτσίδη (25'), Μήτρογλου (30') και Σιόβα (32'), όμως η αγωνιστική της εικόνα σαφώς προβλημάτιζε. Το Λιχτενστάιν με δεδομένη την περιορισμένη αγωνιστική του αξία στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην Ελλάδα. Κράτησε μπάλα όσο μπορούσε και είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ντέιβιτς Χάσλερ στο 18'. Η Ελλάδα μπήκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σάντος έκανε την πρώτη κίνηση με τον Νίνη αντί του Κονέ, με τους διεθνείς να πιέζουν, να παίζουν επιθετικά και να κάνουν… αυτό που έπρεπε να είχε συμβεί από την αρχή
. Ο Χολέμπας «προειδοποίησε» στο 46', για να ακολουθήσουν τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες με τον Μήτρογλου (49', 50', 54', 59') που δεν κατέληξαν στα δίχτυα! Η αποβολή του Χολέμπας με δεύτερη κίτρινη στο 59' (είχε νεύρα από το πρώτο ημίχρονο, έκανε κίνηση προς τον αντίπαλο μετά από σκληρό φάουλ που του έκανε) πήγε να ταράξει τα νερά, αλλά η Ελλάδα δεν πτοήθηκε. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 66' όταν και οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες (αποβολή του Ντέιβιντ Χάσλερ) και η πίεση συνεχίστηκε. Ο Κατσουράνης είχε δοκάρι στο 67', λεπτό στο οποίο μπήκε ο Καραγκούνης αντί του Ταχτσίδη, ο Τοροσίδης μεγάλη ευκαιρία στο 70' και η λύτρωση ήρθε με πλασέ του Μήτρογλου στο 72'! Ακολούθησε το νέο δοκάρι από τον Νίνη στο 74' και άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μήτρογλου στο 74' και στο 83', με τον Γιέλε να κάνει νέες σωτήριες επεμβάσεις! Το Λιχτενστάιν έπαιζε μόνο άμυνα, ουδέποτε απείλησε ουσιαστικά, η Ελλάδα συνέχισε τις προσπάθειες για δεύτερο γκολ, προκειμένου να «σφραγίσει» τη νίκη, αλλά αυτό δεν ήρθε.