2013-09-06 23:44:24
Φωτογραφία για ΤΕΛΙΚΟ: Λιχτενστάιν - Ελλάδα 0-1
Αγχωτική αλλά πολύ σημαντική νίκη πήρε η Εθνική στο Βαντούζ. Ο Μήτρογλου το "χρυσό" γκολ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες. "Δώρο" της Σλοβακίας η οποία επικράτησε με 1-0 της Βοσνίας. Λετονία - Λιθουανία 2-1 στο άλλο ματς του ομίλου

90' Ο Γκούμπσερ στη θέση του Ματίας Κρίστεν.

86' Ο Γιλντίζ στη θέση του Βίζερ.

84' Κίτρινη κάρτα στον Πολβερίνο.

84' Ο Παπαδόπουλος στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

83' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου από τη μικρή περιοχή έκανε το τακουνάκι αλλά ο Γιέλε έδιωξε. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Τοροσίδη απομακρύνθηκε από τον τερματοφύλακ του Λιχτνστάιν.

75' Η Εθνική ψάχνει κι άλλο γκολ. Ο Μήτρογλου έκανε το σουτ αλλά ο Γιέλε απέκρουσε.

74΄ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Νίνης με καταπληκτικό σουτ προσπάθησε από μακριά να σκοράρει αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην πλάτη του Γιέλε.

72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Τοροσίδης γύρισε τη μπάλα και ο Μήτρογλου πλάσαρε σωστά.

67' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Κατσουράνης έπιασε την κεφαλιά, ο Γιέλε απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

67' Ο Καραγκούνης στη θέση του Ταχτσίδη.

66' AΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ. Ο Νταβίντ Χάσλερ θα δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποκατασταθεί η αριθμητική ισορροπία.

63' Κίτρινη κάρτα στον Νίκολα Χάσλερ.

59' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Χολέμπας αντέδρασε στο φάουλ του Αντρέας Κρίστεν και δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

59' Κίτρινη κάρτα στον Αντρέας Κρίστεν.

59' Κεφαλιά του Μήτρογλου απέκρουσε ο Γιέλε.

54' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Χριστοδουλόπουλος έδωσε μισό γκολ στον Μήτρογλου αλλά η κεφαλιά του διεθνούς επιθετικού έφυγε άουτ.

50' Η Εθνική πιέζει. Ο Χολέμπας γύρισε τη μπάλα αλλά η προβολή του Μήτρογλου δεν είχε αποτέλεσμα.

49' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Κατσουράνης βρήκε τον Μήτρογλου ο οποίος άδειασε τον αντίπαλό του όμως το πλασέ του με το δεξί έφυγε άουτ.

47' Κίτρινη κάρτα στον Νταβίντ Χάσλερ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46' Ο Νίνης στη θέση του Κονέ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Η Εθνική δεν έκανε καθόλου καλό πρώτο μέρος, αφού δεν κυκλοφόρησε τη μπάλα, προσπάθησε με μεγάλες μπαλιές να βρει τον Μήτρογλου και ουσιαστικά δημιούργησε 2 ευκαιρίες. Το Λιχτενστάιν δεν δείχνει ικανό να απειλήσει και οι παίκτες του Σάντος θα πρέπει να ανεβάσουν την απόδοσή τους για να πάρουν το τρίποντο.

45+1 Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας.

41' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη.

32' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Σιόβας έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αλλά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε πάνω από την εστία.

30' Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Μήτρογλου βρέθηκε απέναντι στον Γιέλε όμως το δεξί σουτ του έφυγε άουτ.

27' Αναγκαστική αλλαγή για το Λιχτενστάιν. Ο Φρικ δίνει τη θέση του στον Κρίστεν.

25' Κίτρινη κάρτα στον Φρικ.

25' Ο Μήτρογλου πάσαρε στον Ταχτσίδη ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

22' Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.

18' Σουτ του Νταβίντ Χάσλερ δεν ανησύχησε ο Καρνέζης.

8' Ευκαιρία για την Εθνική. Ο Μήτρογλου διεκδίκησε την κεφαλιά από τον Γιέλε, το σουτ του Τοροσίδη κόντραρε πάνω στους αμυντικούς και από μακριά ο Κατσουράνης προσπάθησε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα όμως ο τερματοφύλακας του Λιχτενστάιν πρόλαβε να γυρίσει και να μπλοκάρει.

7' Κίτρινη κάρτα στον Μπουργκμάιερ.

Σέντρα στον αγώνα

Λιχτενστάιν: Γιέλε, Έρι, Κουΐντανς, Στοκλας, Νίκολας Χάσλερ, Ντέιβιντ Χάσλερ, Φρικ (27' Αντρέας Κρίστεν), Μπούργκμαγιερ, Ματίας Κρίστεν (90' Γκούμπστερ), Βίιζερ (86' Γιλντίζ), Ποβλερίνο.

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κατσουράνης, Μανιάτης, Ταχτσίδης (67' Καραγκούνης), Κονέ (46' Νίνης), Χριστοδουλόπουλος (84' Παπαδόπουλος), Μήτρογλου.

Η Εθνική μπορεί να μην κρατάει την απευθείας πρόκριση στα χέρια της αφού χρειάζεται δύο γκέλες της Βοσνίας όμως θα πρέπει να πάρει 4 νίκες στα ματς που απομένουν για να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση και να περιμένει "δώρα" από τους Βόσνιους.