2013-09-06 00:38:24
Φωτογραφία για Μ.Βρετανία-Γαλλία 65-88
Η Γαλλία χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 88-65.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σημείωσε η Γαλλία, η οποία επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 88-65.

Οι Γάλλοι επέβαλαν εύκολα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φτάσουν χωρίς δυσκολίες στο θετικό αποτέλεσμα.

Η παρέα του Τόνι Πάρκερ έφερε το ρεκόρ της στο 1-1, μετά την ήττα που ουσιαστικά ήταν εκτός προγράμματος από τη Γερμανία στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Νικολά Μπατούμ σημείωσε 17 πόντους για τη Γαλλία σε 23 λεπτά χρόνου συμμετοχής, σημειώνοντας 1/1 βολές, 5/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Είχε 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο αριθμός της ημέρας

Οι Γάλλοι μοίρασαν 18 ασίστ στο παιχνίδι, κάνοντας ακόμα πιο εύκολα το έργο τους απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.

Πού κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Μπατούμ πάτησε... γκάζι στο 7ο λεπτό για τους Γάλλους, ανέβασε την διαφορά σε διψήφια διαφορά, με τους Γάλλους να ξεφεύγουν και να φτάνουν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Η Γαλλία ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της, ώστε να μην την πατήσει, όπως στο παιχνίδι με τους Γερμανούς. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 26-14 για τους Γάλλους, ενώ στη συνέχεια η Γαλλία κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της και να κλείσει το ημίχρονο παρά την πίεση της Μεγάλης Βρετανίας με +8 (45-37).

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους Γάλλους να αυξάνουν την διαφορά τους από τη Μεγάλη Βρετανία. Με αυτόν τον τρόπο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 71-48 για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 88-65.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 37-45, 48-71, 65-88.

Μεγάλη Βρετανία (Πράντι): Ατσάρα, Λόρενς, Ρόμπινσον 7(1), Βαν Όστρουμ 13(1), Σάλιβαν 2, Μάρεϊ 3(1), Χέσον 8, Φρέισερ 2, Κλαρκ 16(4), Αντεγκμπόγιε 3(1), Μπόατενγκ 6, Τζόνσον 5(1).

Γαλλία (Κολέ): Λοβερνιέ 4, Μπατούμ 17(2), Ντιό 6(1), Πέτρο 4, Καουντί 3, Πάρκερ 16, Ερτέλ, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 11(3), Ντιαό 4, Αζινσά 10, Ζελαμπάλ 11(1).

Πηγή:sport24.gr