2013-08-22 21:45:03
Φωτογραφία για Ούτε τώρα ήθελε η Ευρώπη τον Ατρόμητο
Τρίτη και φαρμακερή προσπάθεια φέτος για τον Ατρόμητο να περάσει σε ομίλους Europa League, αλλά ούτε τώρα φαίνεται να τα καταφέρνει. Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος από την Άλκμααρ στο πρώτο μέρος, δεν κατάφερε να σκοράρει και το πλήρωσε με ήττα 3-1 από την ολλανδική ομάδα που ουσιαστικά σημαίνει αποκλεισμό από το Europa League. Ο Ατρόμητος πάλεψε, αλλά κάτι του έλειπε όμως κι αυτό ήταν η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Οι Περιστεριώτες είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Οι Ολλανδοί στο δεύτερο μέρος μπήκαν καλύτερα και στο 51’ ο Γκούντμουντσον έκανε το 0-1, ενώ στο 74’ ο Γιόχανσον πέτυχε το 0-2. Ο Παπαδόπουλος με πέναλτι μείωσε στο 76’ σε 1-2, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, παρά τις ευκαιρίες. Αντίθετα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκούντμουντσον σε αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 1-3, καθιστώντας το έργο του Ατρόμητου στη ρεβάνς ιδιαίτερα δύσκολο. Ο Βαγγέλης Νάστος δεν έκρυψε την απογοήτευσή του από την ήττα με 3-1 του Ατρόμητου από την Άλκμααρ. Ο αμυντικός του Ατρόμητου, τόνισε αρχικά: «Είναι ένα κακό σκορ. Ήμασταν καλοί στο πρώτο μέρος με συγκέντρωση και πειθαρχία. Δεν κινδυνέψαμε. Μετά το γκολ που δεχτήκαμε ρισκάραμε παραπάνω. Δεν τα καταφέραμε. Δεχτήκαμε και δεύτερο. Με το πέναλτι τα παίξαμε όλα για όλα στη συνέχεια, αλλά δυστυχώς το τρίτο τέρμα μας αφήνει πικρία. Είναι δύσκολα πλέον. Θα το παλέψουμε. Δεν τα παρατάμε. Θα τα δώσουμε όλα και ό,τι βγει».