2013-08-19 00:42:11
Φωτογραφία για Εύκολη νίκη για Αγιαξ
Με δύο γκολ του Σίγκθορσον ο Αγιαξ κέρδισε την Φέγενοορντ με 2-1Για την τρίτη αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος ο Αγιαξ επικράτησε με 2-1 της Φέγενοορντ.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο ο Αγιαξ πίεσε και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ πριν το ημίχρονο. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Σίγκθορσον (31') έφερε το παιχνίδι στα ίσα και έξι λεπτά αργότερα με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Η Φέγενοορντ πίεσε κατά διαστήματα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει το γκολ που θα της έδινε τον βαθμό της ισοφάρισης.

ΑΓΙΑΞ: Φερμίρ, Λίχεον, Αλντερβάιρελντ, Μόισαντερ, Μπλιντ, Σόνε (78' Σερένο), Ερικσεν, Ποουλσεν,  Μπόγιαν (68' Χούσεν), Φίσερ, Σίγκθορσον

ΦΕΓΕΝΟΟΡΝΤ: Μούλντερ, Φαν Μπέεκ, Ματάισεν, Μάρτινς Ιντι, Νέλομ, Κλάσι, Φόρμερ, Ιμερς (70' Αρμεντέρος), Φίλχενα, Πελέ, Σάκεν (76' Φερχόκ)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Καμπούρ- Χρόνινχεν 4-1, Αϊντχόφεν- Γκόου Αχέντ Ιγκλς 3-0, Βάαλβαϊκ- Τσβόλε 1-5, Ρόντα- Φίτεσε 1-1, Αγιαξ- Φέγενοορντ 2-1, Χέρενφεν- Χέρακλες 2-4, Μπρέντα- Ντε Χάαχ 1-2, Τβέντε- Ουτρέχτη 6-0