2013-04-18 23:50:20
Φωτογραφία για ΤΟΝ... «ΕΠΝΙΞΕ» ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την απειρία και την αστοχία του και ηττήθηκε 70-60 από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ. Με το 2-2 στην σειρά, οι "πράσινοι" ψάχνουν πλέον το... θαύμα στη Βαρκελώνη. Τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα ζώνης και 5/23 τρίποντα Όντας άστοχος και στατικός επιθετικά ο Παναθηναϊκός έχασε από τους Καταλανούς που ισοφάρισαν και έστειλαν τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.

Η άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα, έπνιξε το "τριφύλλι" και το έκανε προβλέψιμο επιθετικά. Τα 5/23 τρίποντα και ποσοστό μόλις 21% έπαιξαν το ρόλο τους φυσικά, καθώς οι "πράσινοι" έκαναν μερικά σουτ υπό καλές προϋποθέσεις που ούτε κι αυτά μπήκαν. Μόνο Διαμαντίδης και Ούκιτς είχαν από κοινού 0/10!

Ο άλλος παράγοντας που δεν έλεγξε ο Παναθηναϊκός ήταν τα ριμπάουντ, τα οποία ισορρόπησε στο τέλος (36-36) όταν πια είχαν κριθεί όλα.

Επίσης, αν σε όλα αυτά προστεθεί ο... άποντος Διαμαντίδης σε περίπου 36 λεπτά αγώνα, είναι απόλυτα κατανοητή η ήττα. Ξεχώρισε ο Σχορτσανίτης που έδωσε μάχες και κράτησε την ομάδα του στο α' ημίχρονο, πετυχαίνοντας 13 πόντους ενώ ο Μπράμος ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και 4/8 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε ποτέ αντίδοτο στην άμυνά του για τον Τόμιτς (16π, 7/11 2π) ενώ στο δεύτερο ημίχρονο απέτυχε να σταματήσει τον Ναβάρο που με 17 πόντους, «καθάρισε» οριστικά το ματς Με τον Διαμαντίδη σε κακή μέρα και χωρίς πόντο (0/5 τρ), τον Λάσμε και τον Γκιστ φανερά νευρικούς και με τα «τριάρια» του σε ρηχά νερά, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς και δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-31, 38-51, 60-70

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15(3), Ματσιούλις 11(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Γκιστ 4, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 13.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 10(2), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 17(3), Γιασικεβίτσιους 5(1), Γουάλας, Ίνγκλις 5(1), Λόρμπεκ 8(2), Τζαγουάι 7, Τόμιτς 16.
Τελικό:ΠΑΟ-Μπαρτσελόνα 60-70