2013-04-07 19:45:11
Φωτογραφία για Περίπατος του Ολυμπιακού στα Περιβόλια
Οι Πειραιώτες δεν συνάντησαν… εμπόδια στα Χανιά κόντρα στον Πλατανιά, επικρατώντας 4-0, ωστόσο, οι Κρητικοί διαμαρτύρονται για δύο πέναλτι. Ο Ολυμπιακός με την νίκη του αυτή πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι της άλλης Κυριακής με τον Παναθηναϊκό, ενώ οργίασε ο Ιμπαγάσα που μοίρασε δύο ασίστ και άλλαξε την εικόνα του ματς! Οι αλλαγές του Μίτσελ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος έπειτα από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο, όπου έχουμε να θυμόμαστε μόνο το ωραίο γκολ του Τζαμέλ Αμπντούν στο 20ό λεπτό. Στο 57', η είσοδος των Αριέλ Ιμπαγάσα και Νταβίντ Φουστέρ έκανε διαφορά στο παιχνίδι της πειραϊκής ομάδας. Ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο τον Πλατανιά και είχε έναν παίκτη, τον Αργεντινό, να μοιράζει άψογα την μπάλα στους συμπαίκτες του. Στο 62', ο Φουστέρ έπειτα από ασίστ του Ιμπαγάσα "έγραψε" το 2-0, ενώ στο 80' ο Μήτρογλου ύστερα από νέα ασίστ του Αργεντινού μπαλαδόρου έκανε το 3-0
. Στο 93', ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος, ο οποίος αποτέλεσε την τρίτη αλλαγή του Μίτσελ, διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Από τους καλύτερους παίκτες του Ολυμπιακού ήταν ο Αριέλ Ιμπαγάσα, ο οποίος βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Ο Μίτσελ, μετά το τέλος του παιχνιδιού μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον ίδιο. «Αυτό που θα ήθελα να πω είναι πως στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Στο δεύτερο μέρος όμως ήμασταν καλύτεροι. Μπορεί να φάνηκε ότι ήταν έργο του προπονητή η νίκη, αλλά όλα τα κάνουν οι παίκτες. Ο Ιμπαγάσα είναι δάσκαλος του ποδοσφαίρου». Ο Άγγελος Αναστασιάδης μιλώντας μετά το τέλος της αναμέτρησης εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του. Ο έμπειρος τεχνικός τόνισε συγκεκριμένα: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι το 0-2, ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Κάναμε εύκολα τα λάθη και δώσαμε εύκολα τα γκολ στην αντίπαλο. Είχαμε πίεση και από εκεί και πέρα η ποιότητα είναι τέτοια που δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κανείς», είπε.