2013-04-05 00:14:30
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός νίκησε, προκρίθηκε, πήρε και το πλεονέκτημα έδρας
Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Κώστα Παπανικολάου επικράτησε με 79-70 της Κίμκι και σε συνδυασμό με τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μακάμπι έκοψε δεύτερος το νήμα του Group F και στρέφει την προσοχή του στις αναμετρήσεις των προημιτελικών που θα βρεθεί αντιμέτωπος με την Εφες και με πλεονέκτημα έδρας. O Κώστας Παπανικολάου έκανε... πάρτι απέναντι στην ρωσική ομάδα, καθώς φόρτωσε με 21 πόντους το καλάθι της ρωσικής ομάδας με 21 πόντους (1/3 διπ., 6/6 τριπ., 1/1βολ.), μάζεψε 12 ριμπάουντ ενώ στην συγκομιδή του είχε 2 κλεψίματα και 1ασίστ. Μετά το 3-2 του Ολυμπιακού με τρίποντο του Σπανούλη, η Χίμκι προσπάθησε να ελέγξει τον αγώνα, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα τρεις φορές με πέντε πόντους διαφορά, με 5-10, 7-12 και 9 -14. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν και με επιμέρους σκορ 13-4 με έξι πόντους του Πάουελ προηγήθηκαν 22-18 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-20. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυναμικά τη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με 28-20 με σερί 6-0 με τρίποντο του Κατσίβελη και επιτυχημένο γκολ-φάουλ του Χάινς
. Το 34-24 με τρίποντο του Σπανούλη ήταν η πρώτη φορά που οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διψήφια διαφορά στον αγώνα (+10), ενώ από το 38-30 «έτρεξαν» σερί 7-0 και διαμόρφωσαν τη μέγιστη για αυτούς διαφορά στην αναμέτρηση, το +15 (45-30). Ωστόσο, οι Ρώσοι αντέδρασαν και με σερί 8-0 με εφαλτήριο ένα τρίποντο του Κόπονεν μείωσαν στους 7 (45-38) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης μπήκαν αποφασισμένοι στο Β’ μέρος, με τον Παπανικολάου να κάνει το 51-40 με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Σε εκείνο το σημείο, αφυπνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι, με αποτέλεσμα να κάνουν επιμέρους σκορ 5-16 και να ισοφαρίσουν σε 56-56, ενώ έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 60-59 με δίποντο του Φριτζόν. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Παπανικολάου, ο οποίος ήταν ο βασικός πρωταγωνιστής ενός επιμέρους σκορ 19-11 του Ολυμπιακού για το τελικό 79-70. Άξιος συμπαραστάτης του Παπανικολάου ήταν ο Έισι Λο με 10 πόντους και 8 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κάιλ Χάινς με 9 πόντους και 7 ριμπαόυντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζέιμς Ογκουστίν με 19 πόντους και 8 ριμπαόυντ.

Πηγή: onsports.gr
Μάλαγα-Άλμπα Βερολίνου 55-68