2013-04-01 20:57:02
Φωτογραφία για ΠΑΛΙ ΜΕ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ... ΑΝΑΤΡΟΠΗ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ 88-73
Το Ρέθυμνο δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό για περίπου 35 λεπτά, ξεφεύγοντας μάλιστα και με 10 πόντους (51-61), αλλά οι ερυθρόλευκοι, σοβάρεψαν και με ένα σερί 14-0 στο τέλος πέρασαν μπροστά και πήραν τελικά τη νίκη με 88-73.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε έτσι να φτάσει στην 21η του νίκη σε 22 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 και μάλιστα να ξεφύγει στη βαθμολογία μετά και τη χθεσινή ήττα του ΠΑναθηναϊκού από τον Πανιώνιο.

Οι Κρητικοί με διαδοχικά σουτ τριών πόντων, κάτι που αποτελεί και το... βαρύ χαρτί τους κατάφεραν να προηγηθούν με 61-51 και με 68-58 των πρωταθλητών Ελλάδας και Ευρώπης, οι οποίοι όμως στα τελευταία πέντε λεπτά του ματς με μεγάλη ανατροπή και κορυφαίο τον Κάιλ Χάινς έκαναν επιμέρους σκορ 29-5 σε 8 λεπτά και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα στο «κεκλεισμένων των θυρών» ΣΕΦ λόγω τιμωρίας από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας!

Ο Ολυμπιακός, πάντως, εξακολουθεί να προβληματίζει με τη διπλή «εικόνα», που παρουσιάζει, λίγες ημέρες πριν τον «τελικό» της προσεχούς Πέμπτης (4/4) με αντίπαλο τον Χίμκι στο ΣΕΦ.

Ο Κώστας Παπανικολάου (24π., 6ριμπ., 3ασ.) ήταν ο κορυφαίος των πρωταθλητών που στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης έπαιζαν με τη... φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας για οδηγό τον Μπρεντ Πέτγουεϊ (21π., 4 ριμπ.) έδειξαν ικανοί να φύγουν ακόμα και με το διπλό από το ΣΕΦ. Στη συνέχεια, όμως, ανέλαβε δράση ο Κώστας Παπανικολάου που ηγήθηκε της αντεπίθεσης, με άξιο συμπαραστάτη του και στις δυο πλευρές του γηπέδου τον Κάιλ Χάινς.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 42-43, 59-64, 88-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Λο 6(1), Σπανούλης 15(1), Περπέρογλου 7(1), Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Παόυελ 7, Πέρκινς 1, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 24(2).

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 9(1), Καλλινικίδης, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 8(2), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 11(1), Κόμματος 10(2), Κάρτερ 7(1), Λάτοβιτς 5(1), Πέτγουεϊ 21(3), Σιζόπουλος.
Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 88-73...