2013-03-31 20:45:06
Φωτογραφία για Ελληνική προσγείωση για τον Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη
Ο Πανιώνιος με εκπληκτική άμυνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο και μεγάλα σουτ των Βλάντο Γιάνκοβιτς, Γιάννη Αθηναίου νίκησε σε «καυτή» ατμόσφαιρα στο κλειστό της οδού Αρτάκης τον Παναθηναϊκό με 63-56 και τον προσγείωσε στην ελληνική πραγματικότητα. Ο Αργύρης Πεδουλάκης κατηγόρησε τον Πανιώνιο για flopping και τους διαιτητές για διαφορετικά κριτήρια, υπερασπιζόμενος τον Δημήτρη Διαμαντίδη (κι όχι μόνο), ο οποίος στο τέλος βγήκε εκτός εαυτού. «Έγινε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν δυνατό έως πάρα πολύ δυνατό. Όσο περνούσε η ώρα, εμείς φαινόταν ότι ήμασταν καταπονημένοι. Και στο κορμί, αλλά κυρίως στο μυαλό. Και φάνηκε απ' το ότι πηγαίναμε πιο αργά στην μπάλα. Νομίζω ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος είχε περισσότερη φρεσκάδα, ήταν πιο ενεργητικός, συν ότι το παιχνίδι ήταν συνέχεια στα όρια του φάουλ, υπήρχαν φάσεις flopping με αποκορύφωμα τη φάση του φάουλ στον αιφνιδιασμό. Έχει παραγίνει με αυτή την κατάσταση
. Παίρνει φόρα κάποιος πέφτει πάνω στον ψηλό και δίνεται φάουλ στον ψηλό. Το σημαντικότερο είναι ότι αυτές οι καταστάσεις εκνευρίζουν την ομάδα. Και στον Διαμαντίδη έγινε και σε πολλές επιθέσεις. Σε ένα παιχνίδι στο οποίο πιέζει σε όλο γήπεδο ο Πανιώνιος, πώς γίνεται να κάνουμε εμείς φάουλ; Τα κριτήρια δεν ήταν τα ίδια. Ίσως θεώρησαν ότι το παιχνίδι για εμάς ήταν αδιάφορο. Θέλω να καταλάβουμε ότι κι οι παίκτες είναι άνθρωποι, ότι δεν μπορείς να τους φτάνεις στα όρια. Έχουν πολλούς σφυγμούς και δεν θέλει πολύ να ξεφύγει η κατάσταση». Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πίστωσε τη νίκη του Πανιωνίου επί του Παναθηναϊκού στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του, οι οποίοι ανάγκασαν τους αντιπάλους σε 18 λάθη και σε μόλις 56 πόντους ενεργητικό. «Ήμασταν πολύ καλοί στο αμυντικό κομμάτι κι αυτό ήταν πολύ σημαντικό για εμένα. Έχω πει πολλές φορές ότι μέσα απ' την άμυνα μόνο μπορούμε να κερδίσουμε παιχνίδια. Χαίρομαι ιδιαιτέρως που η άμυνα λειτούργησε καλά και δεχθήκαμε μόνο 56 πόντους. Αυτό ήταν το μυστικό. Βάλαμε και κάποια σουτ, τα οποία δε μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, και πήραμε τη διαφορά, η οποία οδήγησε στη νίκη.Καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό στα playoffs και συγχαρητήρια για την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης» είπε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Πανιωνίου.