2013-03-26 05:24:10
Φωτογραφία για Άντεξε ένα ημίχρονο... (69-84)
Ανήμερα της συμπλήρωσης των 99 χρόνων του Συλλόγου, ο Αυτοκράτορας ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα στο Παλέ από τον Ολυμπιακό με 69-84 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ένα δεκάλεπτο αποδείχτηκε -για άλλη μια φορά- καταστροφικό και ουσιαστικά η αιτία της ήττας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έλεγξε το παιχνίδι του μένοντας κοντά στο σκορ και με διάθεση να «τρέξει» στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μια μικρή διαφορά 7 πόντων (33-26).

Ανάλογη συνέχεια όμως δεν υπήρξε με το ημίχρονο να κλείνει στο +1 (37-38)υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η τρίτη και «αχίλλειος πτέρνα» περίοδος ήταν και αυτή που στην ουσία καθόρισε τον νικητή με επί μέρους σερί 9-26 του Ολυμπιακού και τη διαφορά να φτάνει στους 18 πόντους (46-64).

Οι δυνάμεις είχαν ήδη «στερέψει» για τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους (51-74).

Ο ΑΡΗΣ μείωσε στη συνέχεια όμως δε μπόρεσε να απειλήσει τον αντίπαλο γνωρίζοντας την ήττα.

Παρά τη διακύμανση του σκορ και την ήττα ο κόσμος της ομάδας δε σταμάτησε να τραγουδάει

«Χρόνια Πολλά, αγάπη μου γλυκιά. και Στα 100, θα 'μαι πάλι εδώ να στο τραγουδώ»

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-38, 46-64, 68-84

ΑΡΗΣ (Αγγέλου) : Πελεκάνος 10, Βεζένκοφ 7, Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 14, Καραποστόλου 8, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 6, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 12, Δήμας, Τσακαλέρης

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 10, Άντιτς 3, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 15, Σερμαντίνι 13, Σλούκας 11, Πέρκινς 2, Παπανικολάου 5, Κατσίβελης