2012-03-31 22:18:59
Φωτογραφία για Έμεινε αήττητη η ΑΕΚ
Χωρίς ήττα κατάκτησε το πρώτο της... πρωτάθλημα στο βόλεϊ γυναικών η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού, στο κλειστό του Ρέντη, στην τελευταία αγωνιστική της Β' φάσης. Η Ένωση κέρδισε στα δύο πρώτα σετ με 25-21 και 29-27, ενώ ο Ολυμπιακός μείωσε με 25-20 στο τρίτο. Στο τέταρτο σετ οι «κιτρινόμαυρες» επικράτησαν 25-17 και πήραν ρεβάνς για τον αποκλεισμό από τις «ερυθρόλευκες» στο Κύπελλο.

Τρίτος στην κατάταξη πλασαρίστηκε ο Ηρακλής Κηφισιάς, που νίκησε εύκολα με 3-0 σετ (25-09, 25-22, 25-10) το Μαρκόπουλο και ισοβάθμησε με τον Παναθηναϊκό, αλλά υπερτερεί χάρη στις δύο νίκες στα μεταξύ τους ματς.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ (28-26, 18-25, 25-23, 25-21) στα Βριλήσσια, ενώ το Ανατόλια κέρδισε με το ίδιο σκορ τον Πανιώνιο, ο οποίος υποβιβάστηκε στην Α2. 24wro