2013-03-08 19:59:09
Φωτογραφία για Κίμκι-Σιένα 78-71
Η Κίμκι επικράτησε της Σιένα με 78-71, καλύπτοντας και την διαφορά της ήττας στο πρώτο παιχνίδι και έπιασε τον Ολυμπιακό με ρεκόρ 6-4

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Κίμκι, η οποία επικράτησε της Σιένα με 78-71, καλύπτοντας και την διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς.

Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις διατήρησαν τις ελπίδες τους ακόμα και για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στο ΣΤ' Όμιλο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά, οι Ιταλοί ήταν κοντά στο σκορ και δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις να ξεφύγει. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 25-20 για την Κίμκι. Στη συνέχεια, οι Ρώσοι ξέφυγαν στο σκορ, αλλά και πάλι η Σιένα με ένα σερί 8-0 μάζεψε την διαφορά και πλησίασε στους επτά πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (44-37).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των Ιταλών να πλησιάσουν, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 64-54. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, η Κίμκι κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 78-71, καλύπτοντας παράλληλα την διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς (82-76).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 64-54, 78-71.

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Αγκοστίν 4, Φριτζόν 8(1), Κόπονεν 3(1), Βιάλτσεφ 6, Λόντσαρ 8, Ρίβερς 19(4), Μόνια 4, Κβοστόβ 2, Πλάνινιτς 6, Ντέιβις 18.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 17(1), Εζέ, Καραρέτο 5(1), Ράσιτς 6(2), Κανγκούρ 12(2), Σανικίτζε 6, Όρτνερ 11, Λέχτχαλερ 2, Τζάνινγκς 8(2), Μος 4.