2013-02-24 00:40:02
Φωτογραφία για Πετράκης:Είναι πολυτέλεια για την Ελλάδα ο Σισοκό
Το εγκώμιο του Ιμπραΐμ Σισοκό έπλεξε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του ΟΦΗ, Γιάννης Πετράκης. Στα της ομάδας του έδειξε απογοήτευση για τις χαμένες ευκαιρίες αλλά και τα γκολ που δέχθηκε. «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η προσπάθεια των παιδιών και η εικόνα ήταν πολύ καλή. Δημιουργήσαμε τις προϋποθέσεις για να πετύχουμε δεύτερο γκολ. Δεχθήκαμε δύο γκολ. Το ένα ήταν τυχαίο και το άλλο μια λάθος απόφαση της στιγμής. Μας αδικεί το αποτέλεσμα βάσει της εικόνας. Το πρώτο ημίχρονο δεν έκανε κλασικές ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μια διπλή ευκαιρία του Παναθηναϊκού αλλά στη συνέχεια είχαμε και εμείς ευκαιρίες. Δεν ήρθε το γκολ, δεχθήκαμε το τρίτο και μετά ο Παναθηναϊκός έβγαλε ποιότητα. Είχε έναν παίκτη που είναι πολυτέλεια για την Ελλάδα και μιλάω για τον Σισοκό, τον οποίο είναι δύσκολο να βρεις λύσεις να τον αντιμετωπίσεις. Είναι αιτία προβληματισμού που δεχόμαστε εύκολα και «κρύα» γκολ
. Πρέπει να βρούμε τρόπο να φτιάξουμε την αμυντική μας συμπεριφορά γιατί αδικούμε τους εαυτούς μας και την προσπάθειά μας. Είχαμε ευκαιρίες με τον Κουτσιανικούλη και ήμασταν κοντά στην ισοφάριση. Μετά το 3-1 το παιχνίδι χάθηκε. Το πλάνο που είχαμε μέχρι το 2-1 ήταν καλό και μας βοήθησε να κάνουμε τις ευκαιρίες που δυστυχώς δεν αξιοποιήσαμε», είπε ο Πετράκης. Σε ό,τι αφορά την αμυντική λειτουργία και το γεγονός ότι για δεύτερο ματς σερί δέχεται τρία γκολ, ο Πετράκης τόνισε: «Αλίμονο εάν δεν μας προβλημάτιζε. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους παίκτες αλλά και τέσσερις αλλαγές είναι πολλές. Μας έλειπαν κάποια παιδιά χωρίς να είναι αυτό δικαιολογία. Χωρίς να μας γίνονται ευκαιρίες δεχόμαστε γκολ». Όσο για το αν αγχώνεται για τον υποβιβασμό, κοιτώντας τη βαθμολογία, ο τεχνικός του ΟΦΗ υποστήριξε: «Δεν υπάρχει πιστεύω άνθρωπος που να ασχολείται με το ποδόσφαιρο και να μην έχει άγχος. Οπωσδήποτε πρέπει να έχουμε άγχος γιατί αυτό μας δημιουργεί εγρήγορση και μας βοηθάει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι».