2013-02-10 21:28:13
Φωτογραφία για ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΓΙΑ 5η ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ Η ΣΙΕΝΑ
Για πέμπτη φορά στην ιστορία της η Σιένα αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ιταλίας, καθώς με οδηγό τον Μπόμπι Μπράουν έφτασε στην επικράτηση απέναντι στην Βαρέζε με 74-77.

Η Σιένα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του ματς κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ήταν μπροστά με 29-43. Στο δεύτερο μισό του ματς η Βαρέζε έκλεισε την ψαλίδα και απείλησε την Σιένα μιας και το επιμέρους σκορ που είχε στην τελευταία περίοδο ήταν 25-11. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι όμως, διατηρήσαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη με 74-77. Η Σιένα κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Μάλιστα αυτό ήταν το πέμπτο Κύπελλο Ιταλίας που κατακτά η Σιένα στην ιστορία της και συγκεκριμένα είναι και το πέμπτο συνεχόμενο τρόπαιο.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν ο Μπόμπι Μπράουν με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Ντέιβιντ Χάκετ με 17 πόντους. Οι 29 πόντοι με τους οποίους ολοκλήρωσε το ματς ο Μάικ Γκριν δεν ήταν αρκετοί.