2013-02-08 00:06:43
Φωτογραφία για Σούπερ ματσάρα ο clasico προημιτελικός στο μπάσκετ!
Σπουδαίο παιχνίδι στη Βιτόρια, με την Μπαρτσελόνα να γίνεται η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του "Κόπα ντελ Ρέι", νικώντας στο "clasico" την Ρεάλ με 108-111 στην 2η παράταση!

Σε ένα παιχνίδι, πραγματική διαφήμιση του μπάσκετ, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με σκορ 111-108 της Ρεάλ Μαδρίτης στην 2η παράταση και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του "Κόπα ντελ Ρέι".

Η αυλαία της διοργάνωσης άνοιξε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς οι θεατές παρακολούθησαν ένα αξεπέραστο ντέρμπι ανάμεσα στις δύο κορυφαίες ισπανικές ομάδες.

Η Μπαρτσελόνα με τον Χουέρτας να γράφει το τελικό 108-111 από τη γραμμή, πήρε τελικά τη νίκη, καθώς ο Γιουλ έχασε το τελευταίο σουτ. Νωρίτερα, ο άσος της Ρεάλ, είχε μειώσει με φοβερό σουτ σε 108-109 (χρειάστηκε το instant replay για το αν πάταγε), δίνοντας και πάλι πνοή στην ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τις δύο ομάδες να δείχνουν πόσο πολύ ήθελαν τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του "Κόπα ντελ Ρέι".

Στο δ' δεκάλεπτο, η αναμέτρηση πήρε "φωτιά" και οι παίκτες των δύο ομάδων πάλεψαν σώμα σώμα για τη νίκη. Ο Ρέγιες ήταν καθοριστικός για τους Μαδριλένους, καθώς πέτυχε καθοριστικά καλάθια και ήταν εκείνος που έγραψε το 77-77 στη λήξη του κανονικού αγώνα.

Μετά από ένα συγκλονιστικό πεντάλεπτο που βρήκε την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με 79-85 και τη Ρεάλ να απαντάει με σερί 7-0 (86-85), ο Λόρμπεκ με 1/2 βολές και καλάθι στην εκπνοή ισοφάρισε σε 93-93, στέλνοντας το ματς στην δεύτερη παράταση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μάικλ και Τόμιτς με 26 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να πετυχαίνει νταμπλ νταμπλ κόντρα στην πρώτην ομάδα του, καθώς μάζεψε και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 46-49, 60-64, 77-77 (κ.α.), 93-93, 108-111

Ρεάλ (Λάσο): Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 15(2τρ., 7ριμπ.), Σουάρεθ 2, Ρέγιες 2, Μίροτιτς 17, Ροντρίγκεθ 18(2), Ετσχάιμερ 4, Μπέγκιτς, Κάρολ 17(3), Γιουλ 23(6), Σλότερ 8.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 13 (10ασ.), Ναβάρο 11(1), Γιασικεβίτσιους, Γουάλας 11(2), Ραμπασέδα, Όλεσον 5(1), Λόρμπεκ 17, Τζαβάι 6, Μάικλ 26, Τόμιτς 20 (11ριμπ.).