2013-01-25 19:55:28
Φωτογραφία για ΕΡΙΞΕ ΒΟΜΒΕΣ Η ΜΑΛΑΓΑ ΣΤΗ ΜΟΣΧΑ!
Πραγματοποιώντας εξωπραγματική εμφάνιση (16/31 τρίποντα) στη Μόσχα, η Μάλαγα έβαλε "φωτιά" στον όμιλο του Παναθηναϊκού στο Top-16 της Ευρωλίγκας και έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για την πρόκριση στα play-offs!

Το τελικό σκορ ήταν 81-94 και η μεγαλύτερη φετινή νίκη για τη Μάλαγα είναι γεγονός.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ισπανούς ο Μάρκους Ουίλιαμς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (4/5β., 3/5διπ., 6/12τρ., 3ριμπ.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με τρίποντες... βόμβες δυσκόλεψαν το έργο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με το εμφατικό 27-17 κόντρα στους παίκτες του Ετόρε Μεσίνα.

Οι Ρώσοι από την πλευρά τους μετά το 15' ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια με -4 (43-47).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, όμως οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα με τον Ουίλιαμς έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 70-61.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, με τη Μάλαγα να διατηρεί το προβάδισμα της, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και τελικά κατάφερε να φτάσει στη σπουδαία νίκη με 81-94.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-47, 61-70, 81-94.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17(2), Μίτσοφ 13(3), Τζάκσον 4, Κρστιτς 23, Ουίμς 9, Κρίστμας, Κάουν, Κριάπα 15(3), Παπαλουκάς.

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 14(4), Ουίλιαμς 28(6), Λίμα 9(1), Βιδάλ 11(3), Ουρτασούν, Κάλογουεϊ 9(1), Βάσκεθ 4, Ζόριτς 12, Ντράγκιτς 7(1).