2013-01-21 17:55:35
Φωτογραφία για Καλαμάτα: Αθλητικές Ειδήσεις
Σημαντική νίκη επί του Διαγόρα Σαγέικων με 2-1 πέτυχε η Εράνη, η οποία ανέβηκε μετά από αρκετό καιρό, πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, στον βαθμολογικό πίνακα της Δ Εθνικής. Το «μεσσηνιακό» ντέρμπι ανάμεσα στον Πάμισο και τον Εθνικό Μελιγαλά έληξε ισόπαλο 1-1.

TOΠΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με σοβαρά επεισόδια, σημαδεύτηκε το παιχνίδι που έγινε χθες το βράδυ στο γήπεδο «Π. Μπαχράμης» της Καλαμάτας, ανάμεσα στον ΑΟ Φαραί και τον Τέλλο Άγρα για την Α’ Τοπική. Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος των γηπεδούχων Κώστα Μπούνας πιάστηκε στα χέρια με τον βοηθό διαιτητή, με αποτέλεσμα αυτός να αρνηθεί να διευθύνει στο ματς, το οποίο και άρχισε με 40 λεπτά καθυστέρηση
. Στο γήπεδο όμως, ήταν και φίλαθλοι του Ολυμπιακού Καλαμάτας, οι οποίοι είχαν παράπονα για την φιλοξενία της ομάδας τους στους Γαργαλιάνους την περασμένη αγωνιστική. Με στόχο τον πάγκο της ομάδας του Τέλλου Άγρα, άρχισαν λοιπόν να εκσφενδονίζονται αντικείμενα και ο αγώνας, διεκόπη αρκετές φορές Τελικά το ματς συνεχίστηκε, σε τετεμένο κλίμα, με τον ΑΟ Φαραί να παίρνει την νίκη με 2-0. Η αποστολή του Τέλλου Άγρα αποχώρησε από το γήπεδο μια ώρα μετά το τέλος του αγώνα, συνοδεία ισχυρής αστυνομικής δύναμης που είχε πάει στο γήπεδο. Τα αποτελέσματα των αγώνων του σαββατοκύριακο στα τοπικά πρωταθλήματα:

Αίαντας-Αβία 2-1

Σήμερα η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τον αγώνα μεταξύ του Απόλλωνα Πεταλιδίου και της Μεθώνης.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Με νίκη ολοκλήρωσε στην Τέντα τις επίσημες υποχρεώσεις της στον πρώτο γύρο του 1ου ομίλου νότου της Γ εθνικής στο μπάσκετ, η ομάδα της Καλαμάτας '80.Το  το συγκρότημα του Δημήτρη Αβδάλα σημείωσε την πέμπτη του νίκη στα έντεκα παιχνίδια του πρώτου γύρου με σκόρ 54-46 και αντίπαλο, τον Κεραυνό Αιγίου.

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΒΟΛΕΙ

Επιβεβαιώνοντας την καλή αγωνιστική κατάσταση των τελευταίων αγώνων, η ομάδα βόλεϊ του Μεσσηνιακού, κέρδισε εντός έδρας, στην  πρεμιέρα του δευτέρου γύρου. την Παναχαϊκή με 3-0 σετ. Τα σετ της αναμέτρησης ήταν 25-14, 25-14 και 25-21.

Συντάκτης: Βαγγέλης Ποτέας