2013-01-05 22:40:24
Φωτογραφία για ΕΚΑΝΕ ΤΟ «12Χ12» ΣΕ ΒΑΡΥ ΚΛΙΜΑ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΑΜΙΑ 3-1 ΣΕΤ
Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τη Λαμία στο Ρέντη για τη 12η αγωνιστική της Α1.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν με το δεξί την πρεμιέρα τους στον β΄γύρο και το νέο έτος, με το κλίμα να είναι βαρύ στον χώρο του ελληνικού βόλεϊ μετά τον απροσδόκητο χαμό του Νίκου Σαμαρά, την Παρασκευή, σε ηλικία 42 ετών.

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε προς τιμή του εκλιπόντος Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το σερί τους σε 12 στα 12 στην Α1 και 18 στα 18 σε όλες τις διοργανώσεις.

Την Κυριακή θα ξεκαθαρίσει ακριβώς η κατάσταση του Γιούρισιτς, που αντικαταστάθηκε από τον Παπαδόπουλο και υπάρχουν φόβοι για θλάση.

1ο Σετ

Με τον Φιλίποφ να επιλέγει κυρίως τους ακραίους του και τον διαγώνιο, ο Ολυμπιακός πήγε με προβάδισμα τριών πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5) και με πέντε (16-11) στο δεύτερο. Μέχρι το τέλος δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός, παρότι η ομάδα της Φθιώτιδας κατάφερε να μειώσει στους δύο (22-20), κάνοντας σερί 3-0 με τον Καρβούνη στο σερβίς. Ο Γιορντάνοφ τελείωσε την επίθεση, τον έβγαλε από την τελική γραμμή και η ομάδα του Πειραιά έκανε το 25-22.

2o Σετ

Η Λαμία είχε από την αρχή τα ηνία στο δεύτερο σετ. Πίεσε με το σερβίς τον Ολυμπιακό και του δημιούργησε πολλά προβλήματα. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στο 8-12. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με τον Γιορντάνοφ στο σερβίς (1 άσος) έκαναν σερί 4-0 (από 17-20, 21-20). Εχασαν αμέσως και πάλι το προβάδισμα (21-22) με άουτ σερβίς του Γιορντάνοφ και μπλοκ του Χριστοφορίδη στον Χριστοφιδέλη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ, στο 23-24. Ο Φιλίποφ κράτησε τον Ολυμπιακό στο σετ και ο Χριστοφιδέλης του έδωσε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 25-24. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακόμα μία ευκαιρία στο 26-25, όμως με τρεις από τους τέσσερις τελευταίους πόντους να είναι του Σφενδυλάκη, εκ των οποίων οι δύο με σερί άσους, διαμόρφωσαν το 1-1 για τη Λαμία.

3ο σετ

Η Λαμία συνέχισε να είναι ανταγωνιστική και να πιέζει τον Ολυμπιακό, που είχε μεν το προβάδισμα αλλά χωρίς να ξεφεύγει. Οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν το σετ στο τέλος. Ο Γιορντάνοφ πήρε τον πόντο για το 23-21 και στη συνέχεια ο Βούλγαρος διαγώνιος σε συνεργασία με τον Σμαραγδή έκαναν το καθοριστικό μπλοκ στον Φίλιπας για το 24-21. Με άουτ σερβίς του Κόμελ οι Πειραιώτες έκαναν το 2-1.

4ο Σετ

Ο Ολυμπιακός είχε σταθερά το προβάδισμα στο τέταρτο σετ, με τη διαφορά να φτάνει και το νταμπλ σκορ (14-7). Η ομάδα της Λαμίας, όμως εκμεταλλεύτηκε τις αλλαγές του Καζάζη και με τον Σφενδυλάκη στο σερβίς μείωσε από 24-18 στον πόντο (σερί 5-0). Ο Χριστοφιδέλης, ωστόσο, τελείωσε την ύστατη επίθεση και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1.

Τα σετ : 25-22, 26-28, 25-22, 25-23
Ολυμπιακός - Λαμία 3-1...