2013-01-05 22:15:07
Φωτογραφία για Ο Μπουμσόνγκ σέρβιρε και ο Βασιλείου έδειχνε πως μπαίνουν τα γκολ
Ο Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από 3 μήνες και σε ρόλο Άγιου Βασίλη έκανε δώρο δύο γκολ στον Λεβαδειακό και τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 2-1, σε ένα ματς που θα μπορούσε να είχε διαφορετική εξέλιξη. Και αυτό γιατί οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς με τον Τοτσέ, είχαν τις ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, αλλά αντί να χριστούν νικητές, βρέθηκαν χαμένοι λόγω των λαθών του Γάλλου αμυντικού. Ένα στιγμιαίο λάθος του Μπουμσόνγκ, στην επανεμφάνισή του μετά από 3 ολόκληρους μήνες, έδωσε έτοιμο γκολ στον Βασιλείου που δεν το αρνήθηκε, ισοφαρίζοντας από το… πουθενά για τους φιλοξενούμενους στο 36ο λεπτό. Σαν να μην έφτανε αυτό και κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Λεβαδειακός έκανε το 1-2 εκμεταλλευόμενος ακόμη ένα λάθος του Μπουμσόνγκ που είχε ως αποτέλεσμα ο Βασιλείου να διπλασιάσει τα τέρματα τόσο του ίδιου, όσο και της ομάδας του στο 75’. Στα υπολειπόμενα 15 λεπτά, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε να ισοφαρίσει, καθώς ούτε η είσοδος του Φορναρόλι βοήθησε σε κάτι…Ταλαιπωρημένος από την κακή εικόνα της ομάδας και τα αρνητικά αποτελέσματα, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο κόσμος δεν άντεξε και αποδοκίμασε έντονα τους ποδοσφαιριστές του Χουάν Ρότσα
. Η προσέλευση μόλις 3.000 θεατών δείχνει την ψυχολογία τους, ωστόσο η νέα εντός έδρας ήττα χειροτέρεψε ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Ο Χουάν Ρότσα και οι ποδοσφαιριστές του είναι υποχρεωμένοι να συγκεντρώσουν όσα ψυχικά αποθέματα διαθέτουν και να το παλέψουν. Όλα δείχνουν ότι τους έχει πάρει από κάτω για τα καλά, αλλά αποτελούν μέλη του Παναθηναικού και πρέπει να αντιδράσουν. Χρόνος δεν υπάρχει, ο Πλατανιάς και το Κύπελλο περιμένουν και είναι ένας στόχος που δεν πρέπει να χαθεί..Στα ατομικά λάθη του Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ στις φάσεις που σκόραρε ο Βασιλείου στάθηκε μετά το τέλος του αγώνα ο Χουάν Ραμόν Ρότσα. Ο Αργεντίνος τεχνικός ηγέτης του Παναθηναϊκού, αμέσως μετά την λήξη της αναμέτρησης, σε δηλώσεις του στην κάμερα της «Nova» στάθηκε στα δύο λάθη του Γάλλου αμυντικού. «Είναι ένα παιχνίδι που κρίθηκε με δύο ατομικά λάθη. Κάναμε ένα κοντρολαρισμένο παιχνίδι αλλά δεχθήκαμε τα δύο γκολ σε φάσεις που δεν ήταν επικίνδυνες για εμάς. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Ήταν ατομικά λάθη», σχολίασε χαρακτηριστικά.