2012-12-17 21:20:33
Φωτογραφία για Βόλεϊ: Ανίκητος ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά την εφετινή υπεροχή του στο ελληνικό πρωτάθλημα, πείθοντας με τη σταθερότητα και την αγωνιστική συνέπεια που επιδεικνύει ότι είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν και στη Μίκρα το εφετινό αήττητό τους (σε Ελλάδα και Ευρώπη), σημειώνοντας απέναντι στον Ηρακλή τη δέκατη νίκη τους στις ισάριθμες αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί έως τώρα στην Α1 Ανδρών.

Η πειραϊκή ομάδα επικράτησε του «Γηραιού» με 3-0 (25-18, 25-22, 25-19) σετ, σε ένα από τα πιο ήσυχα βράδια που έχει περάσει ποτέ στη Θεσσαλονίκη, αφού η αντίσταση των γηπεδούχων σε κάθε σετ διαρκούσε, περίπου, ως τον δωδέκατο πόντο. Μόνο στο τρίτο οι παίκτες του Κράβαρικ ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-4, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10 και από τη στιγμή που πέρασε μπροστά (13-12) ουδέποτε έχασε την πρωτοπορία στο σκορ. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη απέχει 9 βαθμούς από τον δεύτερο Άρη.