2012-12-15 00:54:00
Φωτογραφία για Νίκησε σε ματς θρίλερ και βγήκε δεύτερος
Αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 82-81, αλλά κατέκτησε τη 2η θέση του ομίλου, καθώς η Ζαλγκίρις επικράτησε στο άλλο ματς εύκολα της Εφές Αναντόλου. Ο Ολυμπιακός κατάφερε τουλάχιστον να κλείσει με νίκη τη φάση των ομίλων, ικανοποιώντας έτσι τον κόσμο του που βρέθηκε στο ΣΕΦ, την ώρα που προσδοκούσε σε ήττα της Ζαλγκίρις για να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, αφού οι Λιθουανοί επικράτησαν της Εφές, με αποτέλεσμα να αποφευχθεί και ο ελληνικός «εμφύλιος» στο Top 16, αφού Παναθηναϊκός και «ερυθρόλευκοι» δεν θα συναντηθούν σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης. Παράλληλα, η νίκη της Κάχα επί της Τσεντεβίτα άφησε εκτός Euroleague την Αρμάνι, η οποία προσπάθησε ως το φινάλε να πάρει το παιχνίδι από τους πρωταθλητές Ευρώπης για την… τιμή των όπλων, καθώς θα έπρεπε να έχουν χάσει οι Βάσκοι έτσι ώστε με δική τους νίκη να προκριθούν…Ο Μπαρτζώκας, με δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, υπογράμμισε: «Ολοκληρώσαμε την παρουσία μας στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας με 8-2 νίκες
. Θεωρώ πως κάναμε μία καλή πορεία. Το σημερινό παιχνίδι ήταν λίγο ιδιόμορφο, καθώς δεν είχε βαθμολογική σημασία, αν δούμε και τα αποτελέσματα και έπρεπε να βρούμε κίνητρο, να νικήσουμε  για τον κόσμο και για την φόρμα της ομάδας ώστε να είμαστε έτοιμοι για τη συνέχεια. Δεν βρήκαμε ρυθμό από την άμυνά μας, σουτάραμε με άσχημα ποσοστά στα τρίποντα, κράτησε την Αρμάνι στο παιχνίδι. Αν δούμε από την πορεία της η Αρμάνι έχανε κάθε φορά στο σουτ. Είναι μία ομάδα που εκτός έδρας αν δεν επιβάλεις τον ρυθμό σου, σε δυσκολεύει. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ο πρώτος στόχος επιτεύχθηκε και έχουμε νέες προκλήσεις σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα».Ο Σέρτζιο Σκαριόλο, με δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, τόνισε αναλυτικά: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, αλλά θα πρέπει να συγχαρώ και τους παίκτες μου που έπαιξαν καλά σήμερα. Μόνο τα τρία τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ήταν το αρνητικό μας διάστημα. Σήμερα παίξαμε πολύ καλά σε πολλά σημεία του αγώνα, αλλά δυστυχώς ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και δεν τα καταφέραμε στο τέλος».