2012-12-12 22:09:52
Φωτογραφία για Τους χόρεψε... σάμπα
Μια εντυπωσιακή νίκη με 3-1 που πιθανώς να την αδικεί σε ότι αφορά το σκορ πέτυχε η Καλλιθέα απέναντι στον Άρη για την 3η φάση του κυπέλλου Μέσα στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Νίκου Παντέλη έδειξαν πώς σε καμιά περίπτωση ο Άρης δεν είχε το θεωρητικό προβάδισμα επειδή αγωνίζεται στην Σούπερ Λίγκα.   Η ομάδα της Καλλιθέας κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία.

Ήταν το 18' της αναμέτρησης όταν ο Κοτσώνης προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αυτή  βρήκε την πλάτη του Παπαζαχαρία και στρώθηκε στον Ντακόλ που με σουτ την έστειλε στην γωνία του Διούδη. Η Καλλιθέα δεν οπισθοχώρησε και στο 28' θα μπορούσε να είχε σκοράρει και πάλι αλλά στο τετ α τετ με τον Διούδη, ο Φαρινόλα έστειλε την μπάλα άουτ. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης ισορρόπησε αλλά ήταν φλύαρος. Έτσι η Καλλιθέα πήρε και πάλι τον έλεγχο και σε δυο λεπτά έχασε σπουδαίες ευκαιρίες. Η πρώτη στο 38΄ όταν ο Ροντρίγκες εκτέλεσε φάουλ και ο Διούδης απομάκρυνε σε κόρνερ
. Στην εκτέλεση του ο Σταύρου πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Καλλιθέα να συνεχίζει να έχει την υπεροχή και στο 57΄ να κάνει το 2-0. Ο Ντακόλ με κεφαλιά τιμώρησε τον Διούδη που δεν έκανε καλή έξοδο. Αμέσως μετά ο Αλκαράθ έβαλε τους Τριανταφυλλόπουλο, Καζναφέρη και λίγο αργότερα τον Γιαννιώτα αλλά οι γηπεδούχοι εύκολα κρατούσαν μακριά τους παίκτες του Άρη. Έτσι στο 76΄ ο Ροντρίγκες εκμεταλλεύτηκε μια κακή συννενόηση ανάμεσα σε Διούδη και Παπαζαχαρία, κρέμασε τον τερματοφύλακα του Άρη και έκανε το 3-0.  Πέντε λεπτά νωρίτερα είχαμε αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα για την ομάδα του Παντέλη αφού ο Κατσούλης αντικατέστησε τον Μιχελή. Το γκολ της... ελπίδας πέτυχε ο Γιαννιώτας με ωραία προσπάθεια στο 79' γράφοντας το τελικό 3-1. Θυμίζουμε πώς όποια ομάδα περάσει από αυτό το ζευγάρι είναι πιθανό να βρεθεί στο δρόμο του ΠΑΟΚ