2012-11-24 20:46:40
Φωτογραφία για Άλωσε το Αλεξάνδρειο
Την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε πριν από λίγη ώρα ο ΠΑΟΚ ταπεινώνοντας τον συμπολίτη μέσα στο Αλεξάνδρειο με  63-72    . Ο ΠΑΟΚ με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (16-15) ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει και στους 16 πόντους. Ο Δικέφαλος στο 4ο δεκάλεπτο δεν μπήκε καλά, ο Άρης μείωσε τη διαφορά ακόμη και στους επτά πόντους αλλά ο Παπαδόπουλος με τον Μακ Γκραθ έδωσαν λύσεις με αποτέλεσμα να φύγει νικητής με το τελικό 63-72.

Ντέρμπυ στο 4ο δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ στο 4ο δεκάλεπτο δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και δέχθηκε επτά πόντους χωρίς να πετύχει δικό του και έτσι οι κίτρινοι μείωσαν σε 50-56 ενώ το 3ο δεκάλεπτο είχε τελειώσει με 43-56! Ο ΠΑΟΚ το πρώτο του καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο το πέτυχε  στο 5':36'' πριν το τέλος με τρίποντο του Κασελάλη που έδωσε ανάσα στην ομάδα κάνοντας το 52-59! Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλή άμυνα και με τον Παπαδόπουλο έκανε το 52-61  παίρνοντας και πάλι διαφορά εννιά πόντων
. Στα 3' 54'' πριν από το τέλος το σκορ ήταν 54-61 με τον ΠΑΟΚ να κάνει και πάλι τη διαφορά στους εννιά (54-63) με τον Παπαδόπουλο να φτάνει στους 20 πόντους. Ο Άρης απάντησε με δίποντο αλλά ήρθε το τρίποντο του Μακ Γκραθ για να απαντήσει και να κάνει το 56-65! Ο Άρης απάντησε με σουτ του Πάσαλιτς  (58-65) και στην επίθεση ο Κασελάκης χρεώθηκε με τρία δευτερόλεπτα, όλα αυτά  152 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Οι κίτρινοι έχασαν την επίθεση, ο Παπαδόπουλος πήρε το ριμπάουντ και στην επίθεση ο Χαραλαμπίδης έχασε το 3ποντο αλλά ο Λάζαρος πήρε το ριμπάουντ και ανανέωσε την επίθεση. Ο Χαραλαμπίδης κέρδισε το δικαίωμα για δυο βολές  στο 1:39'' πριν το τέλος του αγώνα. Ευστόχησε και στις δυο και έκανε το 58-67 δίνοντας και πάλι αέρα εννιά πόντων στον Δικέφαλο. Στην επίθεση ο Τσακαλέρης κέρδισε φάουλ από τον Παπαδόπουλο στο 1:27'' και κέρδισε το δικαίωμα για δυο βολές. Έχασε την πρώτη ενώ ευστόχησε στην δεύτερη κάνοντας το 59-67. Στην επόμενη επίθεση ο ΠΑΟΚ έχασε επίθεση με τον Χαριτόπουλο αλλά και ο Άρης αστόχησε σε τρίποντο. Ο Χαραλαμπίδης έκανε επιθετικό φάουλ στα 48'' και οι κίτρινοι είχαν την μπάλα και πάλι.  Ο Πελεκάνος αστόχησε σε τρεις, ο Τσακαλέρης πήρε επιθετικό ριμπάουντ στα 31''. Τρίποντο της απελπισίας από τον Ασημακόπουλο με τον Χαριτόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ και να κερδίζει και το φάουλ 22'' πριν το τέλος "κλειδώνοντας" την νίκη. Το 61-68 έκανε ο Βεργίνης  στα 14''. Αμέσως φάουλ στον Μακ Γκραθ που έκανε το 60-71. Ο Βεργίνης αστόχησε στο τρίποντο και ο Μαργαρίτης πήρε το ριμπάουντ και δικαίωμα σε δυο βολές 7'' πριν το τέλος. Ο Μαργαρίτης έκανε το 61-72 και τελικά ο Πελεκάνος έκανε το 63-72 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 30-35, 43-56, 63-72