2012-10-28 18:51:02
Φωτογραφία για ΕΔΕΙΞΕ ΔΙΑΘΕΣΗ, ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ... ΙΚΑΡΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 53-97
Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Ολυμπιακός όντας καταιγιστικός νίκησε 97-53 τον Ίκαρο Καλλιθέας στο κλειστό της Γλυφάδας και διατήρησε το απόλυτο νικών μετά από τρεις αγωνιστικές στην Α1 μπάσκετ.

Χρόνο σε όλους τους παίκτες έδωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, που είχε κορυφαίους τους Άντιτς και Χάινς και πολύ θετικό τον Μάντζαρη. Από τους γηπεδούχος ξεχώρισαν Κυρίτσης και Λαρεντζάκης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση αποφασισμένος να δείξει πως έχει αφήσει πίσω του την αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις και με φοβερή διάθεση στην άμυνα και τα ριμπάουντ και τους Παπανικολάου-Σπανούλη να εκτελούν, κράτησε τον Ικαρο στα πρώτα επτά λεπτά της αναμέτρησης στο μηδέν και προηγήθηκε με 0-17(!) ενώ με τη συμπλήρωση των 10’, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μπροστά με 9-29, σκορ που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Εϊσι Λο από το κέντρο.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και του δεύτερο δεκάλεπτο. Με την έναρξη της περιόδου ο Περπέρογλου έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους, ενώ με διαδοχικά τρίποντα των Αντιτς, Περπέρογλου και Σλούκα ο Ολυμπιακός άρχισε να φλερτάρει με το +30. Τελικά ο Μάντζαρης διαμόρφωσε πίσω από την γραμμή των 6.75 με την λήξη σχεδόν του ημιχρόνου το σκορ του ημιχρόνου στους 31 πόντους (21-52).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου με τον πρωταθλητή Ελλάδας και Ευρώπης να «διαβάζει» σωστά το παιχνίδι και να βγαίνει στον αιφνιδιασμό. Με Πρίντεζη και Λο να σκοράρουν η διαφορά πήγε στο +37. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με τον συνήθη ύποπτο Αλέξη Κυρίτση, αλλά η διαφορά δυναμικότητας ήταν τέτοια που δεν άφηνε περιθώριο αντίδρασης και οι ερυθρόλευκοι κρατούσαν εύκολα το +30 που ξεπέρασε και το +40. Το τελικό 97-53, απλά πιστοποίησε την εικόνα, με τους πρωταθλητές στα τελευταία λεπτά να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει Τσεντεβίτα.

Τα δεκάλεπτα: 9-29, 21-52, 32-68, 53-97.

Ίκαρος Καλλιθέας (Δημήτρης Πρίφτης): Στραντ, Λαρεντζάκης 12 (2), Κύριτσης 19 (1), Ουαϊατ 7, Στέβοβιτς 2, Φαγιέ 3 (1), Γκίμπσον 2, Γιαννακίδης, Αγαδάκος 2, Μήτσιαλος 4, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 2.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 11 (4ριμπ.), Λο 7 (1), Άντιτς 13 (2), Σπανούλης 7, Περπέρογλου 7, Σλούκας 9 (4ασ.), Μαυροειδής 6 (5ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 10 (2), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 10 (2) (6ριμπ.), Μάντζαρης 8 (2) (4ασίστ, 3 κλ.), Κατσίβελης.