2012-10-27 21:29:11
Φωτογραφία για 31 ο Παπαδόπουλος αλλά... ήττα
Οι 31 πόντοι του Λάζαρου Παπαδόπουλου δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να κερδίσει ο ΠΑΟΚ στην Δράμα αφού ο ΚΑΟΔ επικράτησε με  89-78 για την 3η αγωνιστική της BasketLeague. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο πήρε και διψήφια διαφορά, αλλά δεν είχε την ίδια συνέχεια και στο δεύτερο 20λεπτο.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι επιθέσεις του ΠΑΟΚ είχαν σαν κύριο εκφραστή το Λάζαρο Παπαδόπουλο, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους στο πρώτο 20λεπτο. Ο Παπαδόπουλος μάλιστα πέτυχε τους πρώτους 8 πόντους του ΠΑΟΚ, έφτασε τους 19 στην πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 25-21, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε με τρίποντο του Knowles στη λήξη του χρόνου. Ο Παπαδόπουλος συνέχισε να εκτελεί και ο ΠΑΟΚ άνοιξε την διαφορά, αφού προηγήθηκε δύο φορές με διαφορά 12 πόντων (21-33 και 32-44). Ο ΚΑΟΔ ωστόσο κατάφερε να μειώσει την διαφορά και με νέο τρίποντο του Knowles, ξανά στη λήξη, το σκορ έγινε 41-46 στο ημίχρονο
. Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 8-1 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (49-47) με τρίποντο του Palmer. Με τον Παπαδόπουλο να παίρνει ξανά τη σκυτάλη και να σκοράρει, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με 52-55, ο ΚΑΟΔ όμως είχε τις λύσεις στην επίθεση και με κορυφαίους παίκτες τον αμερικανό Palmer και τον Κακαρούδη που πέτυχαν 16 και 19 πόντους, διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα. Οι Δραμινοί προηγήθηκαν 67-60 στη λήξη της τρίτης περιόδου, έφτασαν τη διαφορά και στους 13 και πήραν τη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 21-25, 41-46, 67-60, 89-78

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Knowles 16 (2), Καλαϊτζίδης 4, Ακεψιμαΐδης, Μπένας 10, Michel 7, Carter 6, Κακαρούδης 19 (3), Ζάρας 4, Ιωάννου 7, Palmer 16 (1).

ΠΑΟΚ: Hatcher 1, Κασελάκης 2, McGrath 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 6, Δέδας 10 (2), Παπαδόπουλος 31, Καλλές 5, Χαριτόπουλος 13.