2012-10-26 22:54:07
Φωτογραφία για ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΕΣ 85-66 ΤΗΝ ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ
Δεν συνάντησε αντίσταση από την Τσεντεβίτα η Αναντολού Εφές και με τον Σάσα Βούγιασιτς και τον Τζαμόν Γκόρντον σε εξαιρετική μέρα, πήρε τη νίκη με 85-66 για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η Εφές ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε από νωρίς διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η Εφές δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και στο 18' η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 20 πόντους (44-24). Η Τσεντεβίτα κατάφερε μόνο να μειώσει σε 44-28.

Με τον Τζαμόν Λούκας και τον Τζόρνταν Φάρμαρ να ξεχωρίζουν, η Εφές συνέχισε να... "πυροβολεί" το καλάθι της Τσεντεβίτα και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 19 πόντους για την τουρκική ομάδα (66-47).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους γηπεδούχους, που όσο κι αν προσπάθησε η Τσεντεβίτα, δεν μπόρεσε να τους απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 23-14, 44-28, 66-47, 85-66

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 14 (2τριπ, 6ριμπ, 9ασ), Βούγιασιτς 18 (2τριπ, 3ασ), Μπατούκ, Ερντέν 7, Τουντσερί 3 (1), Γκονλούμ 6, Μπατίστα 8, Σαβάνοβιτς 10 (1), Λούκας 16 (3κλεψ), Κούτσο, Γκιουλέρ 3 (1).

Τσεντεβίτα (Μάλκοβιτς): Καρ 6, Ράιτ 14, Σούπουτ 1, Μπάμπιτς, Άντριτς 4, Σούτον 4, Μπιλάν 6, Ιλιέφσκι 5 (1), Ζελαμπάλ 9 (1), Νούρκιτς 3, Γκριν 14 (2), Μπάζνταριτς.