2012-09-29 18:14:39
Φωτογραφία για ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ 79-82
Ο Ολυμπιακός, χωρίς τους Έισι Λο και Πέρο Άντιτς, ο οποίος ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα στον προσαγωγό και έμεινε εκτός 12άδας, στην σύνθεσή του, ηττήθηκε στο... "νήμα" από την Λοκομοτίβ Κουμπάν με 79-82 στην πρεμιέρα του Gomelsky Cup στην Μόσχα και την Κυριακή (30/09) θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό του τουρνουά, τον ηττημένο της αναμέτρησης ΤΣΣΚΑ-Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ και στο 4' βρισκόταν μπροστά με 5-0. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο 7' κάλεσε στον πάγκο τον Βασίλη Σπανούλη και η Λοκομοτίβ εκμεταλλευόμενη την απουσία του αρχηγού των ερυθρόλευκων έκανε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε σε 12-12. Οι Ρώσοι με δύο τρίποντα του Γκριγκόριεφ πέρασαν μπροστά αλλά ο Ολυμπιακός δεν τους επέτρεπε να ανοίξουν την διαφορά. Η Λοκομοτίβ, με τον Βασίλη Σπανούλη να κάθεται στον πάγκο, έμοιαζε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (34-35).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου και τον Βασίλη Σπανούλη να ξαναμπαίνει στο παρκέ, ο Ολυμπιακός, πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-35 με δύο τρίποντα αρχικά του Σπανούλη και καλάθι του Πρίντεζη στο 22΄. Ο ρυθμός του Ολυμπιακού ήταν εμφανώς καλύτερος με τον και κατάφερε να ολοκλήρώσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 (65-58).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά πιο δυνατά από την ρωσική ομάδα και με τρίποντο του Πρίντεζη έκανε το 68-60 στο 32'. Η Λοκομοτίβ όμως, μετά από τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος του Ολυμπιακού, μείωσε και οι διαιτητές τιμώρησαν ξανά με τεχνική ποινή τον Γιώργο Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία... Έτσι η Λοκομοτίβ μείωσε στους 2 πόντους (68-66) αλλά οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με τρίποντο του "ζεστού" Πρίντεζη. Το σκορ ισοφαρίστηκε στο 71-71 και στη συνέχεια η Λοκομοτίβ πέρασε ξανά μπροστά με 71-74 στο 36'. Στο 39' με 2/2 βολές του Σπανούλη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 76-76 και το παιχνίδι έγινε... "ντέρμπι". Στα 14" για την λήξη ο Τζίμι Μπάρον έβαλε μπροστά την Λοκομοτίβ με 79-80, κέρδισε το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 79-82, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι αστείες τεχνικές ποινές που σφύριζαν οι Ρώσοι διαιτητές, τυχαία πάντα σε βάρος του Ολυμπιακού έπαιξαν τον ρόλο τους, αλλά φάνηκε για άλλη μια φορά ότι η άμυνα των πρωταθλητών θέλει επειγόντως βελτίωση.

Δεκάλεπτα: 16-20, 34-35, 65-58, 79-82

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Σπανούλης 18(3), Περπέρογλου 10, Ντόρσεϊ 1, Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 17(2), Παπανικολάου 10(2), Μάντζαρης 3(1), Κατσίβελης 3(1).