2012-06-28 08:53:12
Φωτογραφία για ΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗ ΤΟΝ ΠΡΙΝΤΕΖΗ ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ Η ΕΛΛΑΔΑ 99-69 ΤΗ Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ επιβλήθηκε σε φιλικό αγώνα της Νέας Ζηλανδίας με 99-69.

Έτσι τα παιδιά του Ηλία Ζούρου έδειξαν πως ανεβάζουν στροφές και είναι έτοιμα για το Προολυμπιακό Τουρνουά του Καράκας, εκεί όπου θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Το τελευταίο τεστ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάντως αναμένεται να είναι ιδιαίτερα δύσκολο, καθώς θα αντιμετωπίσει αύριο (03.00) τη Βραζιλία.

Στο σημερινό (28/06) παιχνίδι, οι διεθνείς μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο και επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, παίρνοντας μία διαφορά… ασφαλείας από την αρχή. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-18. Στη συνέχεια η άμυνα της Ελλάδας έγινε πιο δυνατή, ενώ στην επίθεση έβρισκε σχετικά εύκολα τις λύσεις, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο βρισκόμενη μπροστά στο σκορ με 55-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς μας δεν κατέβασαν ταχύτητα και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τη Νέα Ζηλανδία να μην μπορεί να ακολουθήσει στο σκοράρισμα
. Μάλιστα η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και η Ελλάδα συνέχισε να παίζει ελεύθερο και ωραίο μπάσκετ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 79-45 υπέρ της Ελλάδας, ενώ η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι διεθνείς μας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 99-69 και τον Πρίντεζη να ολοκληρώνει το ματς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 33-18, 55-30, 79-45, 99-69.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 8, Μπουρούσης 13, Ζήσης 7, Σπανούλης 7, Καλάθης 5, Φώτσης 12, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 10, Μπράμος 2, Μαυροειδής 2, Σλούκας 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 8.

Νέα Ζηλανδία: Μπάρτλετ 11, Κένι 4, Βούκονα 15, Ουέμπστερ 18, Τρούμαν 4, Λόου 2, Χένρι 2, Πλέτζερ 13, Άλεν, Μπλόχαμ, Φρανκ.