2012-04-29 15:14:26
Φωτογραφία για «5/5» ΑΠΟ ΤΟ 2005 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
Παράδοση έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια στο Κύπελλο ο Ολυμπιακός, όπως μας θυμίζει σε δημοσίευμά του το"sday.gr", αφού ο χθεσινός ήταν ο 5ος σερί νικηφόρος τελικός, από το 2005 και μετά!

Αναλυτικά Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν τη δική τους καλύτερη επίδοση, η οποία καταγράφηκε την πενταετία 1957-61.

Το απόλυτο ρεκόρ, πάντως, ανήκει στον ΠΑΟ, ο οποίος είχε αναδειχθεί νικητής σε 10 διαδοχικούς τελικούς, από το 1977 μέχρι το 1997, οπότε και έχασε το τρόπαιο από την ΑΕΚ στα πέναλτι!

Για τρίτη φορά στην παράταση

Μόλις για τρίτη φορά στην 80χρονη ιστορία του θεσμού ο τελικός του Κυπέλλου κρίθηκε στην παράταση!

Πριν από χθες, είδαμε να συμβαίνει για τελευταία φορά κάτι τέτοιο το 1995, όταν ο ΠΑΟ νίκησε 1-0 την ΑΕΚ, με τον Βαζέχα να μετατρέπει σε γκολ στο 118' το... περίφημο πέναλτι που είχε καταλογίσει ο διαιτητής Μπάκας. Ο πρώτος τελικός που κρίθηκε στην παράταση ήταν ο επαναληπτικός του 1949. Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟ με 2-1, χάρη σε γκολ του Πατάκα στο 105'.