2012-04-21 20:20:31
Φωτογραφία για ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ, ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ ΜΕ 61-68
O... "σβηστός" Ολυμπιακός έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να τον δυσκολέψει για 30 λεπτά, αλλά οι ερυθρόλευκοι με τον Βασίλη Σπανούλη να "μιλάει" στα κρίσιμα σημεία πήραν τη νίκη με 61-68 και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Ο παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν παρουσίασαν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο, όπως φαίνεται και από τα ποσοστά ευστοχίας τους που είχαν μόλις 11% στα τρίποντα (με 2/19). O ΠΑΟΚ πάλεψε για τριάντα λεπτά, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και την πρόκριση στην ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανίωνιο.

Το κυριότερο χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου ήταν τα μεγάλα διαστήματα απραξίας τόσο από τον Ολυμπιακό, όσο και από τον ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να έχουν οδηγό τον Νίκο Παππά και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των ερυθρόλευκων, να πάρουν προβάδισμα με 20-17 (στο 9ο λεπτό). Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 20-20.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα κόντρα στον μαχητικό ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να παρουσιάσει το καλό αγωνιστικό πρόσωπό του και μέχρι το 19ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι είχαν 0% ευστοχία στα τρίποντα (με 0/8), μέχρι που ο Αντιτς ευστόχησε έξω από την γραμμή των 6.75 και διαμόρφωσε το 31-35. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενος με 31-37.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με ένα επιθετικό ξέσπασμα διαρκείας στην τρίτη περίοδο, έτρεξαν ένα σερί 7-0 από το 25ο μέχρι το 27ο λεπτό και άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας (39-48). Με επτά συνεχόμενους πόντους από τον αρχηγό των ερυθρόλευκων, Βασίλη Σπανούλη, ήταν μπροστά με 41-53. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 46-55.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας και τελικά να πάρει τη νίκη με 61-68, κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά.

Δεκάλεπτα: 20-20, 31-37, 46-55, 61-68