2013-10-06 22:38:20
Φωτογραφία για LIVE:ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-1 (Τελικό)
LIVE:ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-1 (Τελικό)

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21' με γκολ του Μπεργκ, ο οποίος μετά από σέντρα του Ζέκα από δεξιά, έπιασε δυνατή κεφαλιά νικώντας τον Χακόμπο.

Η χαρά κράτησε μόλις λίγα λεπτά για τους πρασίνους καθώς στο 25' ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Σαλπιγγίδη από τον Ρισβάνη. Ο Στοχ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, όμως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο δικέφαλος του Βορρά πήρε προβάδισμα. Το γκολ σημείωσε στο 47' ο Αθανασιάδης, μετά από σέντρα του Λίνο , πετυχαίνοντας έτσι το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός έχασε στο 81' την ευκαιρία να κάνει το 2-2 καθώς ο Μπεργκέστειλε την μπάλα άουτ σε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, όταν μετά από σουτ ο Κίτσιου πέφτοντας βρήκε την μπάλα με τα χέρια.