2013-09-24 22:21:30
Φωτογραφία για ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΙΣ... ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ 80-72!
Στα πρώτα τρία δεκάλεπτα του αγώνα με την Μπουντιβέλνικ Κιέβου οι πρωταθλητές ευρώπης ήταν πίσω στο σκορ, αλλά... παλιά τους τέχνη-κόσκινο!

Με επική αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έκαναν σερί 28-9 (!!!) και πήραν τη νίκη στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής του «Rixos Cup 6», που διεξάγεται στην Τουρκία.

Mε πολλά προβλήματα στην άμυνα, ειδικά στο α' ημίχρονο οι πρωταθλητές ευρώπης, κυνηγούσαν στο σκορ τους Ουκρανούς για 3 δεκάλεπτα μέχρι που... η άμυνα έσπαζε κόκκαλα, η επίθεση πετούσε φωτιές και με επιμέρους σκορ 28-9 στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με το τελικό 80-72.

Nα σημειωθεί ότι η Μπουντιβέλνικ προηγήθηκε στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (41-25), αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε τον τρόπο να καλύψει τη διαφορά και τελικά να πάρει τη νίκη με διαφορά 8 πόντων!

Δεκάλεπτα: 18-25, 33-43, 52-63, 80-72