2013-09-23 23:27:11
Φωτογραφία για Ανεβαίνει η Ξάνθη, τελματώνει ο Άρης
Η Ξάνθη επιβλήθηκε με 2-0 του Άρη στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Super League και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία, την ώρα που οι κίτρινοι παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας με 1 βαθμό. Η Ξάνθη πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και χωρίς να δεχθεί ιδιαίτερη αντίσταση επιβλήθηκε ολοκληρωτικά του Άρη, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτά όταν ο Κάρλος Κάλβο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Πέτρος Μάνταλος με προβολή νίκησε τον Μπουζάνη. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Καρίμ Σολάρι μετά από ασίστ του Σολτάνι στο 62ο λεπτό του αγώνα. Η νίκη αυτή έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην Ξάνθη η οποία με 7 πόντους βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Άρη παρέμεινε ουραγός (με έναν βαθμό), κάνοντας δυσχερέστερη τη θέση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.