2013-09-15 18:45:43
Φωτογραφία για Λετονία-Βέλγιο 56-60
Το αδιάφορο Βέλγιο νίκησε την Λετονία με 60-56 και εξανέμισε τις ελπίδες της για πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Πέρασε στους "8" η Ουκρανία που έχει ματς λιγότερο.

Το αδιάφορο Βέλγιο έπαιξε για την τιμή των όπλων απέναντι στην Λετονία και κατάφερε να φτάσει στη νίκη-γοήτρου με 60-56.

Οι Λετονοί, οι οποίοι θεωρητικά έδιναν το πιο εύκολο παιχνίδι τους στο Ευρωμπάσκετ απέναντι σε έναν αδιάφορο αντίπαλο, έχοντας οι ίδιοι μεγάλο κίνητρο δεν κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα και πλέον αποκλείστηκαν από τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μπάγκατσκις ήθελε νίκη και παράλληλα ήττα των Ουκρανών επί της Λιθουανίας το βράδυ. Παρόλα αυτά, η ήττα της στέλνει τους "8" μια ώρα αρχύτερα τους παίκτες του Μάικ Φρατέλο.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γουέν Μουκούμπου πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι, ενώ δημιούργησε πολλά προβλήματα στο Βέλγιο. Ο Μουκούμπου ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

Ο αριθμός της ημέρας

Οι Λετονοί είχαν 5/29 τρίποντα, ποσοστό που έφτασε το 17,2% Που κρίθηκε το παιχνίδι

Τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα και με το Βέλγιο στο +3 (56-59) ο Μπέρτανς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τους Βέλγους να σφραγίζουν τη νίκη.

Ο αγώνας

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, επιβάλλοντας το παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Παρόλα, αυτά η Λετονία γύρισε το παιχνίδι και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου (15-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν. Αποτέλεσμα ήταν να πάνε στα αποδυτήρια με 32-32.

Στην τρίτη περίοδο, οι Βέλγοι διατήρησαν το προβάδισμα τους απέναντι στη Λετονία, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 46-42. Η Λετονία, η οποία ήθελε νίκη προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και να ελέγξει τον ρυθμό, όμως ο Μουκούμπου ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και οδήγησε την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα με 60-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-32, 42-46, 56-60.

Λετονία (Μπάγκατσκις): Μέγιερς 6, Μέγιερις 7(1), Φρεϊμάνις 10, Μπλουμς 4, Μπέρτανς 5, Κούκσιτς 9(2), Σκέλε 4, Γιανιτσένοκς 4, Στρέλνιεκς 7(1), Σέλακοβς.

Βέλγιο (Καστέλς): Μουρς 4, Βαν Ρόσομ 4, Μπεχίν, Ερβέλ 10(1), Μουέμα, Τάμπου 8(2), Μούγια 2, Μουκούμπου 13(1), Ντε Ζέεβ 5(1), Μασό 14.