2013-09-08 17:48:47
Φωτογραφία για Σαν σε προπόνηση οι Ισπανοί!
Η Ισπανία, με την βοήθεια της ανύπαρκτης Πολωνίας, μετέβαλαν το ματς της 4ης αγωνιστικής σε απογευματινή προπόνηση, καθώς επικράτησαν με 53-89 για τον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.Τα λόγια στο συγκεκριμένο ματς πιθανότα να είναι περιττά....

Η εικόνα της Ισπανίας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους ανήμπορους Πολωνούς.

Οι παίκτες του Χουάν Ορένγκα έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ, είχαν εξαιρετική λειτουργία τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 5-25! Τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά στην δεύτερη περίοδο, με την εμφάνιση των Ισπανών να είναι τέτοια που δεν άφηνε και την παραμικρή αμφιβολία για το ποιος είναι το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ.

Ο Ρούτνι Φερνάντεθ και ο Μαρκ Γκασόλ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας δέκα πόντους ο καθένας και ήταν εκείνοι που οδήγησαν την Ισπανία στο 13-49!Ο Χουάν Ορένγκα με βάση την εικόνα του ματς, είχε την ευκαίρια σε όλη την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και να δοκιμάσει και άλλα συστήματα. Η κυριαρχία της Ισπανίας ήταν αδιαμφισβήτητη και το ματς κύλησε στους ίδιους ρυθμούς. Οι “φούριας ρόχας” επικράτησαν με το σαρωτικό και πήραν την τρίτη του νίκη στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 5-25, 13-49 , 30-76, 53-89Πολωνία (Μπάουερμαν): Καρνόφσκι 3, Κελάτι 7 (1), Λάμπε 10, Σζουμπάργκα 2, Τσιλίνσκι, Ζαμοίσκι 11 (3), Πονίτκα 7, Ιγκνέρσκι 4, Βαζίνσκι, Γκόρτατ 2, Χρίτσανιουκ 1, Κοσζάρεκ 6 (2).Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 2, Φερνάντεθ 13 (2), Ροντρίγκεζ 11 (3), Ρέι 12, Καλντερόν 9 (3), Ρούμπιο 15 (1), Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 3 (1), Μ.Γκασόλ 15 (1), Γκάμπριελ 5 (1), Μούμπρου.