2013-09-08 00:02:28
Φωτογραφία για Η Εθνική σκόρπισε την Τουρκία και προκρίθηκε πανηγυρικά
Η Εθνική ομάδα έκανε καταπληκτικό παιχνίδι και πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Τουρκία με 84-61 φτάνοντας στις 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Η ελληνική ομάδα εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση ενώ στο παιχνίδι με την Ιταλία την Κυριακή  θα διεκδικήσει την πρωτιά στον όμιλο.Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 4-1 στο 3΄, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ της Τουρκίας την κρατούσαν κοντά στο σκορ (13-12 στο 8΄). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-16 υπέρ της Εθνικής με σουτ του Κώστα Σλούκα σε "νεκρό" χρόνο. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, Ελλάδα και Τουρκία "βάδιζαν" χέρι χέρι στο σκορ με αρκετά υψηλά ποσοστά ευστοχίας και από τις δύο ομάδες. Η "γαλανόλευκη" με το εκπληκτικό 5/7 στα σουτ τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 8 πόντους (38-30, 1΄30΄΄) πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Η ανάπαυλα "έκλεισε" με την τουρκική ομάδα να διαμορφώνει το 41-35 με σουτ τριών πόντων του Γκιουλέρ.Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και πάλι το δυνατό χαρτί της ελληνικής ομάδας, που πάτησε γκάζι, ξέφυγε ακόμα και στο +15 (49-64 στο 29’) και επί της ουσίας δεν ξανακοίταξε πίσω της, καθώς όχι απλώς διατήρησε, αλλά και αύξησε τη διαφορά εν συνεχεία (51-68 στο 33’, 54-72 τρία λεπτά μετά, 58-81 στο 38’).  Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας είχαν βρει πλέον ρυθμό και ήταν ξεκάθαρο πως η συγκεκριμένη Τουρκία παρά τις προσπάθειες των Αρσλάν και Ιλιασόβα, δεν μπορούσε να τη σταματήσει
. Λίγο πριν από το τέλος ο Σλούκας με τρίποντο την έστειλε στους +24 (80-64) για να μειώσουν οι Τούρκοι στο τελικό 84-61. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μπουρούσης με 21 πόντους, ενώ έντεκα ασίστ είχε ο Νίκος Ζήσης, έξι ριμπάουντ ο Κώστας Καϊμακόγλου και από δύο κλεψίματα οι Περπέρογλου και Φώτσης. Από τους ηττημένους ο Ερσλάν Ιλιασόβα είχε 13 πόντους, δύο ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ.